Festiwal opowiadania
[Książki - glosy, myśli]
2008. Antologia współczesnych polskich opowiadań, red. i posł. A. Skrendo, Forma, Szczecin 2008 (Kwadrat)

Uformowany na północy zbiór opowiadań współczesnych pisarzy w dużej mierze odzwierciedla to, co dzieje się obecnie w polskiej prozie. Zebrane w tomie utwory nie były dotąd publikowane, a większość z nich została napisana specjalnie z myślą o nim. W antologii znalazły się zarówno teksty nieco bardziej tradycyjne w podejściu do języka i reguł narracji, proza realistyczno-satyryczna, jak i awangardowa. Do pierwszej grupy należą teksty penetrujące i ujawniające za pomocą opisów potocznych zdarzeń sferę metafizyczną. Grupa druga to proza nadzwyczaj zabawna, żwawa oraz jędrna, pokazująca to, co doraźne, dojmujące i groteskowe. Grupę trzecią tworzą natomiast opowiadania autorów szczególnie wyczulonych na językowe walory tekstu, wykazujących się własną inwencją formalną. Ale zebrane w tym tomie utwory można dzielić również według kryterium tematycznego. Skłaniają do tego zwłaszcza dwie tendencje: zapisywanie doświadczenia kobiecego i męskiego, które z dwóch różnych perspektyw, mówią o tym, jak wyglądają relacje międzyludzkie, oraz próby uchwycenia doświadczenia emigracji czy zapisy przebywania w innej kulturze i w innym języku.
08 Feb 2009 by Tomasz Charnas

Wywiadowcy – CZAS KULTURY w Krakowie
[Aktualności - zaproszenia]
Rozmowa będzie możliwa!

Krakowska kluboksięgarnia LOKATOR
wraz z redakcją „CZASU KULTURY”
serdecznie zaprasza na prezentację
książki Jerzego Borowczyka i Michała Larka
„Rozmowa była możliwa. Wywiady z pisarzami”.

Spotkanie odbędzie się w czwartek 5 lutego o 20.00.

Z zaproszonymi gośćmi – Agatą Bielik-Robson, Andrzejem Stasiukiem, Jerzym Borowczykiem i Michałem Larkiem – porozmawia Tomasz Charnas.

W książce redaktorów „Czasu Kultury” Agata Bielik-Robson dokonała krytycznego oglądu pisarstwa Andrzeja Stasiuka. Autor „Dukli” chce odpowiedzieć na zarzuty. Zainspirowani pisarskim sporem Jerzy Borowczyk i Michał Larek spróbują nakreślić portret artysty przełomu wieków wyłaniający się z wywiadów, które opublikowali.
03 Feb 2009 by Tomasz Charnas

SPLOT – pismo i książka w 1
[W CZASoPISMach]
WSTRĘT – monografia kulturalna i na poły naukowa

W dobrych krakowskich galeriach, księgarniach, kawiarniach i pubach oraz wybranych punktach w całym kraju można już dostać kolejne wydanie bezpłatnego pisma kulturalno-artystycznego „Splot". Piąty już numer magazynu ujotowców i przyjaciół przybrał postać zeszytu monograficznego, tym razem zatytułowanego „Wstręt" (problem został omówiony na przykładach w kulturze i sztuce).
Ciekawa oprawa graficzna, profesjonalny layout sytuuje publikację na najwyższej półce z czasopismami. Zafunkcjonuje ona jednak równie dobrze w obiegu lekturowym studentów i poszukujących...
Numer podzielony został jak zwykle na dwie części: w pierwszej – w poszczególnych działach: film, książka, komiks, muzyka, teatr oraz sztuki wizualne znajdują się artykuły, wywiady ze współczesnymi artystami, recenzje i felietony. W części drugiej, monograficznej, publikowane są artykuły na jeden, określony temat - np. gender studies, adaptacja, nowe media.
03 Feb 2009 by Tomasz Charnas

Olsztyńska feminoteka
[Recenzje - inne]
Bernadetta Darska:
Ucieczki i powroty. Obrazy rzeczywistości w prozie najnowszej
Czas Fem. Przewodnik po prasie feministycznej i tematach kobiecych w czasopismach kulturalnych po 1989 roku


Opublikowany nakładem wydawnictwa Portret „Przewodnik” kontynuuje wysiłek podjęty przez poznański zespół Przemysława Czaplińskiego nad „Kalendarium życia literackiego 1976–2000” oraz – w sposób właściwy monografiom – przewartościowuje dokonania poprzedników i po swojemu, fragmentarycznie tworzy ciąg dalszy historii recepcji tekstów współczesnych – zawartych w czasopismach. Autorka skupia się bowiem na wybranym obszarze (periodyki i nieregularniki – często niszowe, środowiskowe lub „branżowe”, ziny, cyklicznie bądź okazjonalnie wydawane biuletyny) i działaniu – tropieniu wątków kobiecych, feministycznych, genderowych i queerowych (w tym zagadnienia tyczące mniejszości seksualnych) w tekstach drukowanych z ostatniego dwudziestolecia. Rzadko są one ogólnodostępne czy w ogóle (z)gromadzone w bibliotekach uczelnianych. Nie mówiąc już o odnotowywaniu i śledzeniu zawartości kolejnych numerów przez tworzących bazy BN, Katalog Czasopism itp.
30 Jan 2009 by Tomasz Charnas

Mowa jest reakcją na ból
[Książki - glosy, myśli]
Marguerite Duras, Kochanek, przeł. L. Kałuska, Znak, Kraków 2007

Jedna z najwybitniejszych pisarek francuskich XX wieku wciąż czeka na odkrycie i nowe odczytania w Polsce. (Do tej pory wiedzie prym esej Julii Kristevej z Czarnego Słońca). Najsłynniejsza powieść Marguerite Duras (cztery polskie edycje) została wyróżniona Nagrodą Goncourtów, a w 1992 roku zekranizowana przez Jeana-Jacques’a Annaud. Obie wersje wywołały spore kontrowersje, szczególnie wśród osób niepamiętających walorów mało fabularnego tekstu literackiego...
Sajgon, lata trzydzieste. Pochodząca z ubogiej rodziny piętnastoletnia Francuzka nawiązuje perwersyjny romans z dużo starszym od siebie, bogatym Chińczykiem. Względy finansowe sprawiają, że wszystko odbywa się za cichym przyzwoleniem matki dziewczyny.
Oparta na wątkach autobiograficznych książka jest nie tylko studium ludzkiej namiętności, ale też bezlitosną wiwisekcją relacji panujących w rodzinie. Miłość i zatrata, rozkosz i pohańbienie, niewinność i perwersja splatają się tu w nierozerwalny węzeł. Czysty, napięty jak cięciwa styl powieści pulsuje erotyzmem i dochodzi do granicy tego, co wypowiadalne.
30 Jan 2009 by Tomasz Charnas

<< Poprzednie 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 Następne >>