Marian Pankowski z Fajgą Oberlender w Krakowie
[Aktualności - zaproszenia]
Wokół tomu Była Żydówka, nie ma Żydówki

Na zaproszenie Krytyki Politycznej i Miasta Gdyni przyjechał do Polski Marian Pankowski. Pisarz odwiedził już wybrzeże, rozmawiał i podpisywał książki w Warszawie. We czwartek, 20 listopada profesor z Brukseli spotka się z czytelnikami w Krakowie. Autor będzie promował najnowszy tom „Była Żydówka, nie ma Żydówki” opublikowany przez Wydawnictwo Krytyki Politycznej.

20 listopada (czwartek), godz. 19.00
Klub Pod Jaszczurami, Rynek Główny 8
Prowadzenie: Joanna Ostrowska (KP) i Tomasz Charnas

My, mieszkańcy europejskiej Krainy Nigdzie, jesteśmy zazdrośni o Wasze pierwszeństwo w dziejach cierpienia narodów…
– fragment książki „Była Żydówka, nie ma Żydówki”
19 Nov 2008 by Tomasz Charnas

Chłopak z Gór Świętokrzyskich
[Książki - glosy, myśli]
Zbigniew Masternak, Scyzoryk, Zysk i S-ka, Poznań 2008

Trzecia część autobiograficznego cyklu powieści Zbigniewa Masternaka pt. Księstwo. Wielkomiejski quasi-kryminał z wątkami sensacyjno-wspomnieniowymi i prowincją na tyłach opowiada dalsze losy chłopaka, który chce wyrwać się ze swego rodzinnego miasta. Jego życie nie układa się jednak tak, jakby sobie tego życzył. Po nieudanych studiach prawniczych w Lublinie zmienia uczelnię i przenosi się do Wrocławia. Jako student polonistyki zostaje pisarzem i marzy o sfilmowaniu swoich opowiadań. Młody, zagubiony człowiek miota się, próbując odnaleźć prawdziwą miłość i drogę w życiu, która zapewni mu spokój. Jednak zarówno trudna sytuacja materialna, jak i choroba matki nie ułatwia mu tego. Zostaje zmuszony do zaangażowania się w szemrane interesy, dzięki którym może zdobyć środki do życia. Zbigniew Masternak pokazuje historię młodego człowieka zagubionego we współczesnej polskiej rzeczywistości. Mężczyzny, który musi nagiąć swoje wartości i zasady, aby przeżyć. Czy droga jego życia zawsze będzie kręta?
19 Nov 2008 by Tomasz Charnas

Debiutant w Teatrze 38
[Aktualności - zaproszenia]
Akademicki Saloon Literacki

4 listopada 2008 (wtorek) o godz. 19.00
w krakowskim klubie Pod Jaszczurami
odbędzie się promocja debiutanckiej książki Wojciecha S. Wocława
Pamiętnik [...] wsi.
W spotkaniu z autorem wezmą udział dr Piotr Sobolczyk i Bartek Borowicz (moderator).

Pamiętnik [...] wsi to książka o wielu obliczach. Można ją traktować jako zbiór krótkich opowiadań i czytać w dowolnej kolejności. Zgoda na spis treści pozwala jednak, jak się wydaje, na coś więcej. Tą drogą poznajemy losy głównego bohatera i narratora zarazem – odmieńca, który żyje w świecie, w którym być może wcale żyć by nie chciał. Ta postać boryka się z problemem, który – generalizując – można by opisać w ten sposób: „Nikt nikogo nie pyta o to, czy chce być. Ale jest. A zatem…”. W miejsce wielokropka narrator-bohater, który na początku tekstu podejmuje się kilku „ucieczek”, próbuje wstawić jakąś odpowiedź. Pamiętnik to jednak przede wszystkim opowieść o wsi. O ludziach, którym oddaje się tu głos, którym pozwala się działać i – co najważniejsze – być sobą. To również książka o Śląsku i, fragmentami, po śląsku.
04 Nov 2008 by Tomasz Charnas

W pływy
[Książki - glosy, myśli]
Kloaka Maksima in actum

Vladimir Arsenijević (ur. 1965), debiutował w roku 1974 powieścią „Pod pokładem” („U potpalublju”), nagrodzoną prestiżową nagrodą tygodnika „NIN”. Następna powieść, „Andjela” (1997), jest kontynuacją cyklu, planowanego jako tetralogia „Cloaca Maxima”, ukazująca losy pokolenia czasu bałkańskich wojen końca ubiegłego wieku. Trzecia książka Arsenijevicia, „Mexico ratni dnevnik” (2000, „Mexico City dziennik wojenny”), to dziennik z bombardowanego Belgradu i późniejszego pobytu na stypendium twórczym w Meksyku, opisujący także losy przyjaciół Albańczyków z Albanii i Kosowa (kto chciał, ten wiedział, co się tam naprawdę działo napisał Arsenijević).
Od paru lat prowadzi własne wydawnictwo Rende, wydaje książki pisarzy serbskich, chorwackich i słoweńskich, współpracuje z Centrum Dekontaminacji Kulturalnej, ośrodkiem niezależnego życia kulturalnego działającym od kilkunastu lat. Jeszcze w tym roku wydawnictwo Czarne opublikuje jedną z ostatnich produkcji książkowych serbskiego pisarza – minipowieść-komiks pt. „Iszmail”.
04 Nov 2008 by Tomasz Charnas

Przystanek Jugosławia. Po Jugosławii
[Książki - glosy, myśli]
Pisarskie re/konstrukcje: Rabelais z Bałkanów

BORA ĆOSIĆ, jeden z najwybitniejszych pisarzy byłej Jugosławii – jak pisała o nim już kilka lat temu polska tłumaczka, Danuta Cirlić-Straszyńska, urodził się w roku 1932, w Zagrzebiu, w kupieckiej rodzinie Lazara Ćosicia. Po pięciu latach przeniósł się wraz z rodziną do Belgradu, gdzie spędził 55 lat życia. W roku 1992, podczas wojen jugosłowiańskich, wyjechał do Rovinja, a stamtąd do Berlina. Dziś mieszka w Niemczech.
Należy do pokolenia pisarzy, które debiutowało około 1956 r. – do najbardziej utalentowanego pokolenia w powojennej serbskiej prozie, do którego zalicza się także Miodraga Bulatovicia, Danila Kiša, Borislava Pekicia...
Opublikował ponad 30 książek, powieści, zbiorów opowiadań i esejów. Zajmował się teatrem, filmem, tłumaczeniem i – zbieraniem okruchów cywilizacji europejskiej. Sam łączy to z dawną rodzinną praktyką posiadania sklepów z towarem mieszanym, a pomieścił owe okruchy w swoich książkach quasi-eseistycznych.
04 Sep 2008 by Tomasz Charnas

<< Poprzednie 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 Następne >>