Wywiadowcy – CZAS KULTURY w Krakowie

Rozmowa będzie możliwa!


Kluboksięgarnia LOKATOR (ul. Krakowska 27)
wraz z redakcją CZASU KULTURY
zaprasza na krakowską promocję
książki Jerzego Borowczyka i Michała Larka

Rozmowa była możliwa. Wywiady z pisarzami

Goście:
Agata Bielik-Robson, Andrzej Stasiuk,
Jerzy Borowczyk, Michał Larek


Prowadzenie: Tomasz Charnas
Termin: 5 lutego 2009 [czwartek], godz. 20.00


W książce redaktorów „Czasu Kultury” Agata Bielik-Robson dokonała krytycznego oglądu pisarstwa Andrzeja Stasiuka. Autor „Dukli” chce odpowiedzieć na zarzuty. Zainspirowani pisarskim sporem Jerzy Borowczyk i Michał Larek spróbują nakreślić portret artysty przełomu wieków wyłaniający się z wywiadów, które opublikowali w książce „Rozmowa była możliwa”. Krakowskie spotkanie będzie zatem dyskusją na temat roli intelektualisty i pisarza w dzisiejszej kulturze. Poruszone zostaną też kwestie związane z czytaniem i mówieniem/rozmawianiem o literaturze współczesnej.

„Rozmowa była możliwa. Wywiady z pisarzami” to kolekcja wywiadów ze znakomitymi autorami, wśród których są filozofka Agata Bielik-Robson, poeci: Piotr Sommer, Andrzej Sosnowski, Dariusz Sośnicki, Bohdan Zadura, Adam Zagajewski oraz prozaicy: Zbigniew Kruszyński, Artur Daniel Liskowacki, Andrzej Stasiuk i Bronisław Świderski.
Bohaterowie zbioru są rozmówcami szczególnymi – wiedzę na temat języka, literatury, sztuki, filozofii potrafią przełożyć na dyskurs dotyczący rzeczywistości pozaartystycznej.
W konsekwencji czytelnicy otrzymują udramatyzowany wielogłos na temat polskich mikrohistorii intelektualnych i literackich ostatnich czterdziestu lat.


OSOBY DRAMATU

Agata Bielik-Robson (1966) – filozofka, tłumaczka, wykładowczyni akademicka. Zajmowała się filozofią podmiotowości, postsekularyzmem, myślą judaistyczną oraz wpływem psychoanalizy i formacji romantycznej na filozofię. Pracuje w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN, wykłada w Collegium Civitas, Szkole Nauk Społecznych PAN i Ośrodku Studiów Amerykańskich. Autorka tomów: „Na drugim brzegu nihilizmu. Filozofia współczesna w poszukiwaniu nowego podmiotu”, „Inna nowoczesność. Pytania o współczesną formułę duchowości ”, „Duch powierzchni. Rewizja romantyczna i filozofia”, „Romantyzm, niedokończony projekt. Eseje”. Właśnie ukazała się jej nowa książka – „Na pustyni. Kryptoteologie późnej nowoczesności”.

Andrzej Stasiuk (1960) – pisarz, poeta, publicysta, dramaturg. Opublikował m.in. „Mury Hebronu”, „Duklę”, „Tekturowy samolot”. Laureat Nagrody Fundacji Kultury (1994), Fundacji im. Kościelskich (1995), im. S.B. Lindego (2002), kilkakrotnie nominowany do literackiej nagrody Nike. W 2005 r. otrzymał Nike za „Jadąc do Babadag”. Ostatnio wydał tomik „Dojczland”, dostępny też na CD w wersji czytanej przez Piotra Głowackiego ze Starego Teatru w Krakowie – do słuchania z audiobooka.

Jerzy Borowczyk (1968) – adiunkt w Instytucie Filologii Polskiej UAM; zajmuje się historią literatury polskiej XIX wieku; autor książki „Rekonstrukcja procesu filomatów i filaretów 1823–1824” (Poznań 2003); krytyk literacki związany z „Czasem Kultury”; publikuje w tym periodyku oraz w czasopismach „Ruch Literacki”, „Poznańskie Studia Polonistyczne”, „Polonistyka”, „Fronda”. Mieszka w Poznaniu.

Michał Larek (1978) – adiunkt w Instytucie Filologii Polskiej UAM, krytyk literacki, literaturoznawca, redaktor „Czasu Kultury”; doktoryzował się na podstawie pracy „Problem referencji w polskiej poezji lingwistycznej”; publikował m.in. w „Tekstach Drugich”, „Kresach”, „Studium”, „Tekstualiach”, „Teatrze”. Zajmuje się literaturą (przede wszystkim poezją) XX wieku, teorią literatury, nowymi mediami.





O KSIĄŻCE

Jerzy Borowczyk, Michał Larek
„Rozmowa była możliwa. Wywiady z pisarzami”
Stowarzyszenie Czasu Kultury, Poznań 2008
(Biblioteka Czasu Kultury, t. 37)


Książką Jerzego Borowczyka i Michała Larka Stowarzyszenie Czasu Kultury wznawia wydawanie pozycji z serii Biblioteka Czasu Kultury

„Chodzi chyba po prostu o interesującą sposobność do rozmowy,
jakiej w innych okolicznościach zwykle się nie prowadzi”.


Słowa Andrzeja Sosnowskiego dobrze oddają intencje autorów zbioru wywiadów, publikowanych częściowo na łamach „Czasu Kultury”. „Przepytani” zostali znakomici, choć zarazem niezbyt dobrze rozpoznani (bądź interpretacyjnie „ucukrowani”) autorzy – w taki sposób, aby rozmowy stały się próbą odkrywczego przedstawienia ich dorobku, osobowości, spojrzenia na sztukę i świat.


OPINIE

„«Rozmowa była możliwa» to bodaj najwartościowsze tego rodzaju przedsięwzięcie w ostatnich kilku latach, książka pożyteczna i atrakcyjna […], kolekcja znakomitych wywiadów, w trafnej proporcji akademicka i «amatorska», istotne uzupełnienie perspektywy historycznoliterackiej i jak najbardziej udana zachęta do przeżycia czytelniczej przygody”.
– Piotr Śliwiński

„[Jerzy Borowczyk i Michał Larek] doskonale znają twórczość indagowanych pisarzy, poruszają się przeto swobodnie w jej obrębie. Umiejętnie zadawane i niebanalne pytania umożliwiają pokazanie, co fascynuje poszczególnych twórców, jakie tematy są kluczowe dla ich świadomości artystycznej i praktyki pisarskiej. Zarazem prezentują – w optyce personalnej – ważne zjawiska sceny poetyckiej, rządzące nią napięcia i zależności, kierunki wpływów, krajowych i zagranicznych, przetasowania w tradycji – nieco dawniejszej i bezpośrednio poprzedzającej, jak również dominujące tendencje myślowe, filozoficzne, estetyczne i stricte artystyczne”.
– Barbara Sienkiewicz


SPIS TREŚCI

Agata Bielik-Robson
Logos naprawdę umiera

Andrzej Sosnowski
Rzeczywistość i przeżywanie

Piotr Sommer
Ucieczka w bok

Bronisław Świderski
Znowu, do diabła, ten etos!

Zbigniew Kruszyński
Zemsta na języku

Artur Daniel Liskowacki
Zdrada jest próbą mistrza

Bohdan Zadura
Poczucie winy

Dariusz Sośnicki
Kiedy się zapominam

Andrzej Stasiuk
Filozofia nicości do mnie nie przemawia

Adam Zagajewski
Poeta jest nikim


Strona wydawcy: http://czaskultury.pl/

„Czas Kultury” to pismo promujące nowe zjawiska we współczesnej kulturze; przegląd najnowszych wydarzeń literackich, recenzje i omówienia najciekawszych powieści, tomików poetyckich, książek eseistycznych, historycznych oraz prac poświęconych naukom humanistycznym; promocja nowych autorów: liczne debiuty poetyckie, prozatorskie i krytycznoliterackie.
„Czas Kultury” jest dwumiesięcznikiem społeczno-kulturalnym, stawiającym sobie za cel krytyczną analizę i wartościującą prezentację nowych zjawisk w świecie współczesnej kultury na tle przemian społecznych.

Ostatni w 2008 roku numer „Czasu Kultury” poświęcony jest mitom Szwajcarii – kraju bardzo dobrze rozpoznawalnego, o czytelnej tożsamości, ciekawej kulturze, u nas obarczonego jednak wieloma stereotypami. Chcemy pokazać Szwajcarię nie jako kraj czekolady i bankierów, ale jako interesującą konfliktową przestrzeń kultury.

Sytuację szwajcarskiej sztuki współczesnej opisuje dyrektorka Kunsthaus Langenthal Fanni Fetzer. Nad ideą swiss box w architekturze oraz sukcesami szwajcarskich projektantów zastanawia się Katarzyna Jackowska. O stadionie, który stał się specyficznym obiektem dla wystawy Katarzyny Jackowskiej i Moniki Annen, pisze Sebastian Cichocki. Prezentujemy też postaci nieznane w Polsce, a niezwykle popularne w Szwajcarii: Alaina de Bottona, autora światowych bestsellerów, prezentuje Marek Wasilewski, natomiast Katarzyna Leszczyńska – działaczkę na rzecz mniejszości i pisarkę Mariellę Mehr. Sylwetkę kierowcy wyścigowego, zmarłego na torze Jo Sifferta nakreśla dziennikarz Niklas Meienberg, któremu został poświęcony osobny tekst. Szwajcarski numer „Czasu Kultury” nie mógłby się obejść bez komiksu; zamieszczamy rozmowę Marka Wasilewskiego z Davidem Baslerem – redaktorem i wydawcą komiksowego magazynu „Strapazin”, zaś Lynn Kost pisze o jednym z najważniejszych na świecie festiwali komiksu – Fumetto w Lucernie. Nietypowe oblicze Szwajcarii odsłaniają teksty o pochłaniającym ofiary Matterhornie, którego replika znajduje się w Parku Walta Disneya oraz o szwajcarskim Parku Tajemnic, założonym przez kontrowersyjnego ufologa Ericha von Dänikena.

Zachęcamy ponadto do lektury tekstu Joanny Mizielińskiej o Susan Sontag i Annie Leibovitz. Wśród rozmów publikowanych na łamach tego numeru znalazł się między innymi wywiad Tomasza Charnasa z dokumentalistką Eriką Fischer. Ze Zbigniewem Kruszyńskim rozmawiali Jerzy Borowczyk i Michał Larek, a esej Justyny Zimnej przybliża nam cechy twórczości autora „Powrotu Aleksandra”. W działach poezji i prozy najnowsze utwory Piotra Sommera i Moniki Mostowik oraz fragment szwajcarskiej powieści Marielli Mehr „Epoka kamieni”. Na koniec, jak zawsze, felietony Agaty Araszkiewicz i Edwarda Pasewicza.