Pisarze fantastyczni: Aleksander Kościów i Łukasz Orbitowski

Rusza POCZYTALNIA – saloon literacki SPLOTU w KRK


Zapraszamy na pierwszą odsłonę cyklu POCZYTALNIA:
Pisarze fantastyczni

Spotkanie z zaproszonymi prozaikami,
Aleksandrem Kościowem i Łukaszem Orbitowskim,
poprowadzi Tomasz Charnas.

Saloonowy wieczór odbędzie się 9 lutego o godz. 19.00 w Lokatorze przy ulicy Krakowskiej 27.
Pamiętajcie: sezon prozatorski 2009 zaczyna się w poniedziałek!

Wieczór z pisarzami fantastycznymi zainicjuje powstanie saloonu literackiego „SPLOTU” w Lokatorze. Każdego miesiąca prezentujemy jako pierwsi nowe książki polskich autorów!
Koncerty, dyskusje, pokazy multimedialne i panele tematyczne szykowane przez redaktorów i przyjaciół „SPLOTU” zagoszczą na stałe w popularnym klubie literatek i kielonków na Kazimierzu.


PROGRAM

Niezwykły, jednonocny duet pisarzy fantastycznych – Aleksander Kośców & Łukasz Orbitowski. Polski Murakami i Luke Skywalker polskiej fantastyki?

• Pierwsze w Krakowie spotkanie autorskie i rozmowa o prozie Aleksandra Kościowa – powieściach „Świat nura” i „Przeproś. Przewodnik gracza”, które zostały finalistkami Paszportów „Polityki”.

„Świat nura” – debiut książkowy 2006 roku. Aleksander Kościów już swoją pierwszą powieścią udowodnił, że autorem wytrawnej prozy być potrafi. Prowadzi bowiem w „Świecie nura” intrygującą, szeroko zakrojoną narrację: opartą na kompozycji ramowej (świat przedstawiony jako układ wielostopniowy), dwugłosie opowiadaczy, w wyczuciem wprowadzanym i nienachalnym toku dygresji, ciekawie zazębiających się liniach fabularnych. Książka trzyma w napięciu do „końca” – w dziwnym jak cała powieść „Epilogu”. Uważna lektura prowadzi do przekonania, że jest to po prostu dobrze skrojony kawał (444 strony) prozy, który cieszy oko, ucho i inne zmysły wrażliwego czytelnika .„Świat nura” to jedna wielka zagadka, fabularna i metanarracyjna. Wzbogacił ją autor niezwykłym kodem językowym, autotematyzmem jako kluczem do powieści – pierwszym szyfrem do złamania. Literackiej intrydze towarzyszą zaś: wątek miłosny, niepokojące spotkania i... wyrwy w pamięci.

W tegorocznej powieści, „Przeproś. przewodnik gracza”, Kościów ukazuje czytelnikowi skomplikowany świat gry w realne i nieuchwytne. To tylko nam na początku się wydaje, że może to być stosunkowo prosta historia. W miarę zagłębiania się w tekst, zmieniamy diametralnie zdanie. Mieszkańcom Warszawy od wielu dni dokucza ogromny, wszechogarniający upał. Ten czas skwaru jest jakby podkreśleniem sytuacji, w jakiej znajdą się bohaterowie. Przygniatająca atmosfera w odczuciu fizycznym, ale i psychicznym. To historia o ludziach zranionych, zamkniętych w sobie, odcinających się od innych , odrzucających życie. Dostali jednak druga szansę. Blizny zostaną, ale mogą z nadzieją coś zacząć budować, może radosnego i pięknego. Pisarz nie daje gotowych odpowiedzi, nie ma zamkniętego zakończenia. Świat wykreowany przez Kościowa pozwala czytelnikowi na własne pomysły, na snucie dalszej historii.


• Gratka dla wielbicieli fantastycznie skrojonej prozy: spotkanie z pisarzem, którego nikomu w Krakowie nie trzeba przedstawiać albo strach nieliteracko, publicystycznie o nim mówić – Łukaszem Orbitowskim. Horrorystyczny autor będzie dla Was na wyciągnięcie ręki!

Autora „Świętego Wrocławia” wielokrotnie nazywano najciekawszym polskim twórcą horrorów (jak twierdzi prozaik: ten gatunek „mówi sakramentalne TAK wszystkim przejawom ziemskiego życia”), klasyfikowanych zresztą jako realistyczne ze względu na świetnie oddany koloryt lokalny i wyjątkowy zmysł konstruowania przestrzeni, a przede wszystkim fantastyki – debiutował „Diabłem na Jabol Hill” w „Science Fiction” 2000, nr 1. „Jego utwory są swoistym połączeniem powiastki filozoficznej, [...] prozy psychologicznej i ambitnej fantastyki” (Wojciech Kajtoch). Akcja opowiadań rozgrywa się najczęściej w rodzinnym mieście pisarza – Krakowie. W narracjach łatwo wychwycić pierwiastki realistyczne (język ulicy, konteksty społeczne, losy „ja” - wyrazistej kreacji „jednostki ludzkiej”), często funkcjonujące jako piętno zwyczajności bądź element determinujący narodziny sił nadnaturalnych. Orbitowski nasyca znane miejsca duchami, koszmarami (balansowanie na granicy jawy i snu, rekwizyty grozy), elementami nadprzyrodzonymi.
Zwinnie realizowana fabuła, metanarracyjne wstawki podkreślające irracjonalność doznań i zdarzeń, zaskakująca pointa, uciekanie się do ironii, persyflażu - to charakterystyczne składniki opowiadań pomieszczonych w wymienionych zbiorach oraz składniki powieści „Horror Show” (Kraków 2006). W swojej pierwszej dużej fabule Orbitowski „opowiada o próbie zachowania czy też odzyskania tożsamości”. Osadzona w realiach współczesnego Krakowa opowieść-układanka o Giełdziarzu, jego zetknięciu się z paskudnym Wujem i rudym kotem prowadzi do odkrycia makabrycznej tajemnicy starego domu...

Uwiodła i zadziwiła, przebijając wcześniejsze pozycje i rozmiary prozy krakowska książka 2007 roku – „Tracę ciepło”. Historię chłopięcej i męskiej przyjaźni, realizującej przekornie wzorzec Bildungsroman (przypowieść o polskiej szkole i przełomie 1989), osnuł Orbitowski wokół kryminalnej intrygi, rozwijanej w oparach grozy i magii. Główni bohaterowie, Kuba i Konrad – kumple z podstawówki na krakowskim Kazimierzu – próbują rozwiązać zagadkę śmierci szkolnego woźnego. Dookoła mnożą się jednak dziwne, mrożące krew w żyłach zdarzenia. Duchy umarłych przechadzają się wśród żywych. Tajemnicza sekta i jej prorok rosną w siłę. Znanym im światem zaczynają rządzić mieszkańcy tajemniczej krainy jezior… Młodzieńców ocalić może jedynie udział w przestrzeniach dla innych niedostępnych.. Trzymającą w napięciu, fantastycznie uformowaną opowieść grozy traktowano również jak niepokojący przewodnik po zakamarkach Kazimierza, zanim stał się on dzielnicą turystycznych atrakcji…

• Tylko u nas: prapremiera nowej powieści Łukasza Orbitowskiego pt. „Święty Wrocław"!

W swojej „wrocławskiej” powieści piewca tematyki osiedlowej powraca do korzeni, zapraszając czytelników do polskiego Twin Peaks… – jak twierdzi i kusi wydawca.
Tym razem w blokach nie zagnieździły się diabły ani duchy, a druga przestrzeń życia. Z każdym dniem na dziwnym osiedlu przepada coraz więcej ludzi, mnożą się gapie, wyznawcy i badacze, szaleństwo ogarnia administrację i media. Nieokiełznany „Święty Wrocław” można czytać jako horror-balladę o Polsce proroków, pielgrzymów i wariatów, o mieście pierwszych miłości, o wiośnie dziewięciu cudów, o zbliżającej się katastrofie. Powraca w tekście i wykuwa się w świadomości czytelnika motyw modlitewny:
„Święty Wrocławiu, który gładzisz grzechy świata, zmiłuj się nad nami”…


• W przerwach:
– multimedialnie o pasjach Łukasza Orbitowskiego.
– prezentacja multimedialna – muzyka/oraz/słowo – unikalny pokaz slajdów, cytatów z prozy z muzyką Kościowa w tle.



LUDZIE KSIĄŻKI

Aleksander Kościów (1974) – prozaik, kompozytor i altowiolista. Mieszka w Warszawie, wykłada kontrapunkt i inne przedmioty teoretyczne w tamtejszej Akademii Muzycznej. Laureat wielu konkursów kompozytorskich, stypendysta Fundacji Fulbrighta (2004). Wydał znakomicie przyjęte przez czytelników i recenzentów powieści: „Świat nura" (debiut literacki 2006 roku) i „Przeproś. Przewodnik gracza" – obie zostały finalistkami Paszportów „Polityki".

Łukasz Orbitowski (1977) – pisarz, felietonista, recenzent. Absolwent filozofii UJ. Terminował u horrorystów, fantastów, awangardzistów i realistów. Opublikował powieści: „Horror Show", „Tracę ciepło"(krakowska książka 2007 roku), a ostatnio – „Święty Wrocław". Ze swoich opowiadań ułożył zbiory: „Złe Wybrzeża", „Szeroki, głęboki, wymalować wszystko", „Wigilijne psy", „Prezes i Kreska. Jak koty tłumaczą sobie świat". Współautor tomów „Tancerz" i „Przeciwko wszystkim" z cyklu powieściowego „Pies i klecha".




POCZYTALNIA jest cyklem spotkań ze współczesnymi pisarzami polskimi, które odbywać się będą w klubokawiarni Lokator w Krakowie przy ulicy Krakowskiej. Zaplanowane są zwykle na pierwszy „czynny" wtorek miesiąca.
Polska proza współczesna ma wiele do zaoferowania – chcemy zaprezentować tych, których przedstawiać nie trzeba oraz tych, którzy warci są dostrzeżenia. Dyskusje z autorami urozmaicane będą prezentacjami multimedialnymi, prelekcjami, projekcjami filmów młodych reżyserów, wernisażami, często z muzyką na żywo.


ORGANIZATORZY
Fundacja i magazyn SPLOT
www.splot.art.pl
www.charnas.pl

PARTNERZY
Klub Lokator
TVIP
Warszawskie Wydawnictwo Literackie Muza
Wydawnictwo Literackie