SPLOT – pismo i książka w 1

WSTRĘT – monografia kulturalna i na poły naukowa


W dobrych krakowskich galeriach, księgarniach, kawiarniach i pubach oraz wybranych punktach w całym kraju można już dostać kolejne wydanie bezpłatnego pisma kulturalno-artystycznego „Splot". Piąty już numer magazynu ujotowców i przyjaciół przybrał postać zeszytu monograficznego, tym razem zatytułowanego „Wstręt".

„Splot" zaczynał jako pismo Instytutu Filmoznawstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego i wydawany był w niewielkim nakładzie. Dzięki współpracy studentów z różnych kierunków i uczelni (dziennikarstwo, polonistyka, historia sztuki, filmoznawstwo UJ, ASP, Uniwersytet Śląski, Uniwersytet Warszawski) udało się poszerzyć zarówno tematykę, której dotyka kwartalnik, jak również możliwości dotarcia do szerszego grona czytelników. (Jedno z wydań dystrybuowano w całym kraju z magazynem „Ha!art"). Ciekawa oprawa graficzna, profesjonalny layout sytuuje publikację na najwyższej półce.

Została powołana do życia organizacja pozarządowa – Fundacja SPLOT, dzięki której Splotowi towarzyszą ciekawe inicjatywy m.in. współpraca z portugalskimi komiksiarzami – cykliczna publikacja są rysunki artystów z krainy fado; spotkania, np. „Więzy czy więzi" z prelekcją dr hab. Małgorzaty Radkiewicz, specjalistką od tematyki gender w filmie, połączoną ze spotkaniem autorskim z Martą Dzido, które odbyło się w klubie Lokator oraz cykliczne warsztaty dziennikarskie i krytyczne.

Każdy numer „Splotu" podzielony jest na dwie części: w pierwszej – w poszczególnych działach: film, książka, komiks, muzyka, teatr oraz sztuki wizualne znajdują się artykuły, wywiady ze współczesnymi artystami, recenzje i felietony. W części drugiej, monograficznej, publikowane są artykuły na jeden, określony temat - np. gender studies, adaptacja, nowe media.

W najnowszej publikacji został opracowany temat wstrętu w kulturze i sztuce. Do najciekawszych artykułów tematycznych należą: „Noise: audialny wymiar doświadczenia wstrętu" Artura Szareckiego, „Uklasowienie ciała, ucieleśnienie klasy" autorstwa Aleksandry Szczepan, „Wstręt oswojony. O prostytutkach w twórczości Pedra Almodóvara" Ewy Szponar, „Sztuka i AIDS. Wstręt w amerykańskim środowisku artystycznym" autorstwa Wojciecha Szymańskiego. Tematykę wstrętu w komiksie opracował Kuba Oleksak, o brutalności w kinie pisze Łukasz Kobylarz.
„SPLOT: WSTRĘT" zawiera ponadto filmowy wywiad z Vincentem Wardem, jednym z niewielu reżyserów współczesnego kina, którzy mogliby odziedziczyć schedę po takich mistrzach jak Federico Fellini, Ingmar Bergman, Lucino Visconti czy Michelangelo Antonioni. W sztukach wizualnych rozmowa z kontrowersyjnymi The Krasnals oraz ciekawy przegląd polskich galerii w Berlinie. W dziale poświęconym literaturze zaskakująca rozmowa Tomasza Charnasa z najbardziej kontrowersyjnym i niepoprawnym pod wieloma względami pisarzem francuskim Michelem Houellebecqiem („Wzruszam się tym, co napisałem") oraz interesująco zarysowana sylwetka dobrze znanego, zdawałoby się, wszystkim Žižka.

W dziale teatr rozmowa ze znanym krakowskim artystą – Piotrem Skibą o jego współpracy z Krystianem Lupą. Kontynuując portugalski cykl komiksowy, tym razem prezentujemy próbkę twórczości Any Cortesão. Na portugalskiej scenie komiksowej, tradycyjnie zdominowanej przez mężczyzn, artystka ta jest zjawiskiem wyjątkowym.

W dziale muzycznym kolejny odcinek skandynawskich przesłuchań Graftmanna - tym razem Dania. Oprócz recenzji, szczególnie polecamy wywiad z Bajzlem.

Ponadto wiele ciekawych artykułów, recenzji, felietonów.

Więcej informacji: http://splot.art.pl/