Tak jak pierwszy raz

Paweł Jaszczuk, Testament, Portret, Olsztyn 2007


OD AUTORA – o książce

Padają strzały w Sarajewie i zaczyna się pierwsza wojna światowa, lecz dla Jürgena Schlichtingera tak samo ważny jest klucz morderczych kormoranów, jak śmierć Franciszka Ferdynanda. Na kartkach dziennika młodziutkiego psychiatry gra stary patefon, pijany wozak klęczy na Kaiserstrasse i pachnąca wiatrem koszula wisi na wieszaku. Te iluzoryczne ślady przeszłości tworzą Testament nieistniejącego już Zakładu dla Obłąkanych w Kortau i żyjących w nim kiedyś ludzi.



Paweł Jaszczuk (1954) – urodził się w Ostródzie, jako optymista. Absolwent Politechniki Gdańskiej. Mieszka w Olsztynie.
Zaczynał na łamach „Warmii i Mazur”. Publikował wczesne opowiadania na łamach „Wiadomości Kulturalnych”, „Kameny”, „Tak i Nie”, „Morza i Ziemi”, „Odgłosów”, „Autografu”, Głosu Młodych”, „Literackiej Polski”. Recenzje literackie zamieszczał w „Dzienniku Pojezierza”.
W 1991 roku debiutował Testamentem Schlichtingera (wydany ponownie w zmienionej wersji jako Testament – 2007). Wydał jeszcze dwie powieści: Sponsor (1995) i Honolulu (1997) oraz zbiór opowiadań Ararat (1992). Ma w swoim dorobku słuchowisko Prywatka (II Program Polskiego Radia, 1989). W 1991 wystawił monodram Kochałem je obie, a w 1990 r. w Teatrze im. Adama Mickiewicza w Częstochowie grana była jego sztuka sceniczna Aktorski pasjans w reżyserii Tadeusza Pliszkiewicza. Jaszczuk napisał kilka innych sztuk: Rzecznik wyjaśnia, Gramy po przerwie, Powrót i Talk-Show, czyli nowy rekord świata, Moja siostra Stella. Za powieść Foresta Umbra otrzymał w 2005 roku prestiżową Nagrodę Wielkiego Kalibru.
Pociągają go „mroczne klimaty”, lubi forsowne wędrówki, spływy kajakowe i spanie w namiocie.