Huta w Krakowie

Grzegorz Kopaczewski powraca z nową powieścią



Zapraszamy na spotkanie z Grzegorzem Kopaczewskim
z okazji premiery jego nowej książki pt. Huta



KRAKÓW

27 listopada (wtorek), godz. 20.00
Lokator, ul. Krakowska 27
Spotkanie poprowadzi Dariusz Nowacki


O KSIĄŻCE


Na terenie huty Baildon, w sercu Katowic, trwa niezwykły eksperyment socjologiczny. Dzielnica (a może nawet miasto w mieście?) dla tych, którzy marzą o świecie stawiającym przede wszystkim na rozwój. Ojciec-założyciel Huty tak opisuje swoje dzieło: „Stworzyliśmy egalitarną społeczność, w której kwestia posiadania nie ma żadnego znaczenia, bo wart jesteś tyle, ile twój pomysł i twoja osobowość”. W tę jakże różną od naszej rzeczywistość wkracza Tomasz, doktorant Uniwersytetu Śląskiego. Ma za zadanie zanalizować Hutę, wykryć błąd w założeniach utopii, podważyć podstawy jej istnienia. Czy świat bez zakłamania, korupcji, równania w dół, zamiast w górę, jest możliwy?



Huta to książka dla tych, którzy czują, że mieszkają w nijakim mieście, w nijakim kraju, z nijakimi ludźmi, o nijakiej świadomości zbiorowej, a chcieliby to zmienić.



Grzegorz Kopaczewski popełnił powieść bardzo dobrą, opartą na świetnym pomyśle, błyskotliwą. Osobiście cieszą mnie takie utwory jak Huta, ponieważ stanowią dowód, że w naszej kulturze literackiej jest możliwe inteligentne pisarstwo rozrywkowe w najlepszym guście, jest możliwa proza, z którą czytelnikowi będzie dobrze i czego (że mu dobrze) nie będzie musiał się wstydzić.
(Dariusz Nowacki)



Na pierwszy rzut czytelniczego oka, można odnieść wrażenie, że Huta stanowi ilustrację tęsknot młodego pokolenia ludzi, którzy zmęczeni chaosem ponowoczesnego tygla, zapragnęli odnaleźć się w niemal idyllicznej, aksjologicznej rzeczywistości, w której wartość człowieka mierzy się miarą jego faktycznych uzdolnień i kreacyjnych mocy. Jednak bohater Kopaczewskiego to naukowy rewizjonista, któremu daleko do łatwej wiary w powodzenie egalitarnego eksperymentu. Stąd podążanie w ślad za jego logiką demaskacji „utopijnej Huty” przynosi sporo czytelniczej frajdy.
(Krzysztof Siwczyk)


O AUTORZE

Grzegorz Kopaczewski (1977) – prozaik, felietonista pisma „Ultramaryna”. Absolwent Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego. Mieszka w Chorzowie.

Zadebiutował książką Global Nation. Obrazki z czasów popkultury (Czarne, Wołowiec 2004) – fabularyzowanymi zapiskami przebywającego na emigracji absolwenta studiów ekonomicznych, który „grzeszy młodością” i nieznajomością siebie. Dlatego między innymi główny bohater powieści uciekł z Polski. A w obcym kraju przyszło mu dorosnąć, pokonać stan zawieszenia w bezczasie i zrobić krok do przodu – urzeczywistnić marzenia o nieskrępowanej cudzymi wzorcami wolności.
Bohater Global Nation, Daniel Berski, skupiał się na budowaniu narracji o codziennym życiu zagranicą, jego cieniach i blaskach (praca, nocne życie), ale też o konsumpcji i oddawaniu się temu co trendy, jazzy, stizzy, korzystaniu z popowych namiastek lepszego świata (Seks w wielkim mieście, Przyjaciele). Ukazał doświadczenia tak osobiste (miłość do Fiony, kontakt z bliskimi przez ogołocone z polskich liter mejle), jak zbiorowe – w rozmowach ze współlokatorami („świat dwudziestokilkuletnich losers, takich jak my...”). Książka zaprezentowała, w ramach prozy popularnej, kameralny tygiel „londyńskich «przesiadkowiczów», czyli młodych ludzi z różnych stron świata pracujących czasowo w stolicy Anglii”, jak stwierdził Robert Ostaszewski).


[na podst. Tekstyliów bis. Słownika młodej polskiej kultury]