Proza jest kobietą?

3 superwomen: Joanna Bator, Katarzyna Bielas, Monika Mostowik


Trzeba Wam kulturalnych odlotów? Chcecie czegoś więcej, twórczyń i twórców na żywo? Zachęcamy do udziału w czwartej odsłonie literacko-dziennikarskiego cyklu POCZYTALNIA! Majowa edycja została pomyślana jako saloon feministyczno-genderowy z kobietami czytającymi, piszącymi i publikującymi dzisiaj.
Krakowski Lokator ponownie otworzy się na ludzi książek i mediów, zapraszanych przez redakcję magazynu kulturalnego „SPLOT”. W popularnym klubie literatek i kielonków na atrakcyjnym Kazimierzu (ul. Krakowska 27), podczas urządzanego tam saloonu, pojawią się cenione prozatorki, znane m.in. z tekstów feminocentrycznych i genderowych tropów: Joanna Bator i Monika Mostowik, oraz krajowa mistrzyni wywiadu – Katarzyna Bielas.
Udane spotkanie z nietuzinkowymi autorkami, moc skandalicznie przyjemnych wrażeń – gwarantowane.

PROZA JEST KOBIETĄ?

12 maja 2009 (wtorek) o godz. 19.00

W czas fem wystąpią
gotowe na wszystko, co prowadzi do szczerej i konstruktywnej rozmowy:

Joanna Bator
(„Piaskowa Góra”, „Japoński wachlarz”, „Kobieta”),

Katarzyna Bielas
(„Dzianina z mięsa”, „Niesformatowani. Rozmowy”),

Monika Mostowik
(„Histeryjki o May”, „Wyrzuty”, „Akrobatki”, „taka ładna”).


Nasze gościny, parające się prozą, gatunkami prasowymi i dyskursami kulturoznawczymi, zaprezentują swoje nowe książki, a także porozmawiają z prowadzącym – zdeklarowanym maskulinistą Tomaszem Charnasem:
o drażliwości męskiej i żeńskiej,
o wizerunkach kobiet w prozie
oraz ich „prozie życia” w przestrzeni medialnej,
o bohaterkach codziennych i literackich heroinach oraz ich kreacji, stwarzaniu... na polu sztuki.

Zaproszone autorki to trzy osobowości życia artystycznego i publicznego, o nieco innej wrażliwości i przekazie tekstowym, ale z pewnością zjawiskowe twórczynie i wyjątkowe dyskutantki.

W programie na wieczór także: pokaz Joanny BatorW cieniu. Japońskie herstories, oraz animacja Dokumanimo (reż. Małgorzata Bosek) przygotowana przez Mariusza Frukacza, współorganizatora festiwalu OFAFA i autora zbioru wywiadów 24 klatki na sekundę. Rozmowy o animacji”.


W księgarni klubokawiarni Lokator będzie można zakupić
książki zaproszonych autorek w promocyjnych cenach!O GOŚCINACH

Joanna Bator (1968) – prozatorka, wykładowczyni, tłumaczka. Autorka powieści, opowiadań, esejów, artykułów naukowych i publicystycznych z zakresu filozofii feministycznej i gender studies. Z wykształcenia jest kulturoznawczynią i filozofką. Kilka lat pracowała w Instytucie Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Jako stypendystka programu Tempus, Fundacji Kościuszkowskiej i rządu japońskiego Joanna Bator pracowała kolejno na uniwersytetach w Londynie (1998/1999), Nowym Jorku (1999/2000) i Tokio (2001/2002). W magazynach „National Geographic” i „Voyage” drukowała teksty o swoich podróżach. Obecnie wykłada w Polsko-Japońskiej Wyższej Szkole Technik Komputerowych na Wydziale Kultury Japonii.
Należy do grupy osób, które zaczęły feministyczną debatę w Polsce. Prowadziła seminaria poświęcone tej problematyce na Uniwersytecie Warszawskim. Autorka tomów: „Wizerunek kobiety w reklamie telewizyjnej” (1998), „Wizerunek kobiety w polskiej debacie publicznej” (1999), „Feminizm, postmodernizm, psychoanaliza. Filozoficzne dylematy feministek drugiej fali” (2001); współredagowała zbiory: „Ucieleśnienia. Język, praktyka, reprezentacja” (2007) oraz „Ucieleśnienia II. Płeć między ciałem i tekstem” (2008).
W 2002 roku ukazała się jej debiutancka powieść „Kobieta” – autofikcjonalna proza: w kontekstach feministyczna, z filozoficzną podbudową, pod względem literackim – potoczyście intertekstualna. Dwa lata później wydała „Japoński wachlarz” – znakomicie przyjęty i nagradzany tom zapisków z pobytu w Japonii, o tamtejszej kulturze, obyczajach, naturze ludzi i (ich) języka. W 2009 roku oficyna W.A.B. opublikowała w serii Archipelagi jej powieść obyczajową o rodzinie Chmurów pt. „Piaskowa Góra”, której akcja rozgrywa się w rodzinnym mieście autorki, Wałbrzychu, w niepogodnych czasach PRL-u. Obecnie Joanna Bator pracuje nad „utopistyczną” kontynuacją utworu.


Katarzyna Bielas – krajowa mistrzyni wywiadu reportażowego. Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Warszawskim, od 1989 roku dziennikarka „Gazety Wyborczej” (obecnie „Dużego Formatu”), wcześniej w Dyskusyjnych Klubach Filmowych i w Ośrodku Teatralnym Akademia Ruchu. Zajmuje się szeroko pojętą tematyką kulturalną (film, teatr, muzyka, literatura – w tym gejowska, sztuki plastyczne, psychologia, feminizm, gender).
Przeprowadziła rozmowy z wieloma znanymi ludźmi kultury – pisarzami, reżyserami, aktorami, operatorami, muzykami, psychologami, naukowcami. Za swoje publikacje w 2007 roku otrzymała Nagrodę im. Barbary N. Łopieńskiej (za najlepszy wywiad prasowy, z Marianem Pankowskim) i nagrodę Fundacji Równości, Hiacynt, w kategorii media (za teksty „promujące idee różnorodności i pochwałę indywidualizmu”).
Jest współautorką (razem z Jackiem Szczerbą) dwóch książek-wywiadów: z Andrzejem Łapickim – „Po pierwsze: zachować dystans” (1999) oraz z Tadeuszem Konwickim – „Pamiętam, że było gorąco” (2001). Jej teksty były publikowane m.in. w antologiach „Wysokich Obcasów” – „Portrety” (2002) i „Twarze” (2003), a także w książkach zbiorowych: „Lekcja pisania” (1998), „Andrzej Wajda o polityce, o sztuce, o sobie” (2000), „Grand Press. Dziennikarskie hity 2006” (2007).
W 2007 roku wydała zbiór rozmów z ludźmi kultury Niesformatowani”. Tegoroczny tom „Dzianina z mięsa”, inicjujący serię Rozmowy wydawnictwa Czarne, to kontynuacja i rozszerzenie tego projektu – pokazywania osobowości ludzi kultury i ich przekazu artystyczno-intelektualnego w perspektywie (auto)biograficznej i wobec życia publicznego.


Monika Mostowik (1975) – ciałem pisarka, duchem raczej poetka, scenarzystka filmowa, socjolożka. Czarna Dama krakowskiej sceny literackiej, prekursorka nurtu „les-silent-story” – często widziana jako siostrzana dusza Jeanette Winterson.
Studiowała scenopisarstwo w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej w Łodzi. Stypendystka Funduszu Scenariuszowego Stowarzyszenia Filmowców Polskich i TVP im. Andrzeja Munka (2004) za projekt „Urodziny” (pod opieką artystyczną Roberta Glińskiego) oraz Państwowego Instytutu Sztuki Filmowej (2006) za projekt „Ból głowy”.
Ostatnio opublikowała genderowy tomik prozatorski „Histeryjki o May” (2008), cykl opowieści albo herstory w trzech odsłonach tekstowych – napisanych z różnych perspektyw narracyjnych: tytułowej bohaterki, jej mężczyzny oraz towarzyszki serca. Wcześniej ukazały się: mikropowieść „Wyrzuty” (2007), o kobietach i mężczyznach mijających się w „parach nie do pary”, oraz cenione zbiory opowiadań – z których zresztą jest najbardziej znana: „Akrobatki” (2006), „taka ładna” (2004). Współautorka tomu „Frustracja. Młodzi o Nowym Wspaniałym Świecie” (2003). Krótkie narracje zamieszczała też w antologiach: „Opowiadania letnie a nawet gorące” (2006), „Opowiadania szkolne” (2007). Wydała również tomy poetyckie „jeszcze mnie nie ma wcale” (1995) i „Weź mnie w garść” (2005). Stypendystka miasta Krakowa w dziedzinie literatury (2003). Na co dzień pracuje komercyjnie, zaś wieczorami tańczy flamenco. Strona autorska: milena.akcja.pl.

_____________


* * *Dyskusje, pokazy multimedialne i panele tematyczne szykowane przez SPLOTowców odbywają się co miesiąc w krakowskiej kluboksięgarni Lokator. Inicjatywa ma pomóc w promocji, m.in. wśród tutejszych studentów i młodych ludzi kultury, nowej polskiej literatury. Redaktorzy i autorzy „SPLOTU” oraz ich przyjaciele wspólnymi siłami szykować będą przy tej okazji materiały do pisma.

Saloonowe wieczory „SPLOTU” połączone z prezentacjami (literackimi, dziennikarskimi, filmowymi, muzycznymi, zdjęciowymi) i koncertami odbywają się co miesiąc, zwykle w pierwszy „czynny” wtorek miesiąca.


ORGANIZATORZY

Fundacja i magazyn SPLOT
www.splot.art.pl
www.charnas.pl

PARTNERZY

Klub Lokator
TVIP

Prószyński i S-ka
W.A.B.
Wydawnictwo Czarne
Państwowy Instytut Wydawniczy
Spółdzielnia Wydawnicza Czytelnik
Warszawskie Wydawnictwo Literackie MUZA
Wydawnictwo Literackie

MATRONAT

Fundacja Kultura dla Tolerancji, www.tolerancja.org.pl

Massolit Books & Café
zBOOKi na wyciągnięcie ręki: pozycje z zakresu gender, gay & lesbian oraz women's studies