Queerowy maj

Kultura i Tolerancja z marszu


Od 15 do 17 maja w Krakowie trwa festiwal „Queerowy Maj”. Będą to trzy dni wypełnione szeregiem wydarzeń towarzyszących krakowskiemu Marszowi Tolerancji. Skupione są one wokół kilku tematów – problematyki dyskryminacji osób nieheteroseksualnych, edukacji seksualnej oraz obecności i aktywności osób LGBTQ w przestrzeni publicznej. Będą też okazją do afirmacji różnorodności i wrażliwości środowiska LGBTQ.

„Queerowy Maj” ma przyczynić się do integracji krakowskiej społeczności LGBTQ i trwałego umiejscowienia w przestrzeni miasta święta różnorodności. Głównym zamiarem jest dotarcie do mieszkańców Krakowa oraz zaproszenie ich do dialogu na temat otwartości i tolerancji wobec osób LGBTQ. Festiwal powstał dzięki współpracy osób i organizacji o różnorodnym profilu i obszarze działań.

W 2009 roku, po raz pierwszy, Marsz Tolerancji zostanie oddzielony od festiwalu Kultury Dla Tolerancji. Marsz, z wydłużoną trasą i obudowany wydarzeniami towarzyszącymi, przybiera formę trzydniowego festiwalu. Wśród wydarzeń, które zaplanowano na trzeci weekend maja znajdują się pokazy filmowe, warsztaty, wieczorne party, występ drag king, panele dyskusyjne oraz imprezy sportowe.PROGRAM FESTIWALU


16 maja 2009

godz. 14.00
Marsz Tolerancji
trasa: z placu Wolnica na Rynek Główny

godz. 16.30
„Tożsamości seksualne w szkole”
debata panelowa
miejsce: Klub RE, ul. Mikołajska 5

Goście:
• Rafał Bąk (nauczyciel i pracownik stowarzyszenia SchLAu Muenster, Niemcy),
• Marzanna Pogorzelska (nauczycielka, Amnesty International, Kędzierzyn Koźle)

Moderacja:
• Łukasz Kupiec (nauczyciel polskiego w liceum, Kraków)

Wymiana doświadczeń i refleksji w perspektywie polsko-niemieckiej na temat następujących pytań:
• Jak się traktuje temat tożsamości seksualnych w szkole?
• Jakie informacje dostają uczennice/uczniowie i nauczycielki/nauczyciele?
• Jak młodzi geje i lesbijki poradzą sobie w szkole?
• Z jakimi problemami się borykają, czy spotkają się z dyskryminacją?
• Do kogo mogą się wracać o wsparcie?
• Jak nauczyciele/nauczycielki, pedagodzy/pedagożki szkolne, dyrektorki/dyrektorze etc., którzy są lesbijkami i gejami, pokazują lub nie pokazują swoją tożsamość?

godz. 19.30
Wieczór w Pozytywce
– 19.30 otwarcie pokonkursowej wystawy plakatów
– 20.30 początek imprezy
miejsce: Pozytywka, ul. Bożego Ciała 12


17 maja 2009

godz. 10.00
Turniej kobiecej piłki nożnej
organizator: Klub Sportowy Peweks
– szczegóły na stronie: peweks.wordpress.com

godz. 14.00
„Media LGBTQ. LGBTQ w mediach” – dyskusja
goście: Anna Czerwińska, Mariusz Kurc, Michał Minałto, Radek Oliwa, prowadzenie: Anna Laszuk, Aleksandra Sowa) (organizatorka: Kampania Przeciw Homofobii – Kraków) –
Miejsce: Klub Pod Jaszczurami, Rynek Główny 8

Goście:
• Radek Oliwa (innastrona.pl)
• Michał Minałto (homiki.pl)
• Anna Czerwińska (Fundacja Feminoteka)
• Mariusz Kurc (redaktor naczelny pisma "Replika")

Prowadzenie:
• Anna Laszuk (TOK FM, autorka książki "Dziewczyny, wyjdźcie z szafy!"),
• Aleksandra Sowa (Kampania Przeciw Homofobii, Krytyka Polityczna)

O osobach nieheteroseksualnych, media przypominają sobie przy okazji Marszów Tolerancji i innych aktywności ruchu LGBTQ w przestrzeni publicznej.
Zazwyczaj w atmosferze skandalu dyskutuje się wtedy o tych uznawanych za najbardziej kontrowersyjne postulatach – zawsze odpowiednio przejaskrawionych na potrzebę wzbudzenia skrajnej reakcji społecznej.
W zależności od medium, reakcja – relacja jest mniej lub bardziej rzetelna i adekwatna, jednak najczęściej widziana inaczej, niż od strony mniejszości seksualnych.
W gronie osób tworzących największe „branżowe” media dla i o LGBTQ postaramy się odpowiedzieć m.in. na pytania o sens, cel, kształt i rolę jaką odgrywają / powinny odgrywać marsze tolerancji i inne medialne działania ruchu.
Na podstawie doniesień medialnych nt. marszów i kampanii społecznych ruchu w ciągu kilku lat, zastanowimy się, jak zmieniło się podejście medialno – społeczne do otwartego mówienia o nienormatywnej seksualności i obecności lesbijek, gejów, osób trans i biseksualnych w przestrzeni społecznej.

godz. 15.00
Turniej bilardowy kobiet
organizatorka: Lambda Kraków
miejsce: Cue bar – klub snookerowo-bilardowy, ul. Mogilska 35

godz. 17.00
„Czy doświadczenia ruchów LGBT przydadzą się niewierzącym?” – dyskusja
goście: dr Małgorzata Leśniak, Sebastian Liszka, Ewelina Podsiad, Xymena Zamerska
prowadzenie: Mateusz Burzawa
organizatorzy: Młodzi Wolnomyśliciele
miejsce: Klub Pod Jaszczurami, Rynek Główny 8

Czy doświadczenia ruchów LGBT przydadzą się niewierzącym?
Działalność organizacji LGBT (marsze, akcje typu „Niech nas zobaczą”) spowodowała że mniejszości seksualne o których praktycznie nie mówiło się w latach 90, w chwili obecnej stają się coraz bardziej dostrzegalną i akceptowaną mniejszością. Zwłaszcza na poziomie kultury i popkultury, Geje, lesbijki, biseksualiści, transseksualiści, coraz częściej dokonują coming outu i spotykają się już z coraz mniejszą dyskryminacją(choć do ideału jest bardzo daleko).
Podobne ambicje mają tez i inne dyskryminowane mniejszości, a mianowicie ateiści i agnostycy. Obecnie dyskryminowani zarówno na poziomie prawa (art. 196 kk) jak i życia społecznego (np. problemy z etyką i katechezą w szkołach) wynikające choćby z domniemania katolicyzmu u obywateli polskich. Czy jednak dyskryminacja ta jest tak samo uciążliwa jak w przypadku LGBT? Czy w Polsce bardziej dyskryminowane są mniejszości seksualne czy światopoglądowe i jak to wygląda na Polskiej prowincji?
Jeśli tak to czy ruchy zrzeszające niewierzących powinny dalej wzorować się w walce o swoje prawa, na ruchach LGBT? Czy język LGBTQ jest przydatny dla niewierzących do opisu ich sytuacji. Jak się żyje niewierzącym należącym do środowiska LGBTQ. Czy jest sens organizowania marszu ateistów i agnostyków? A może lepiej się nie wychylać?
Czy bycie ateista lub agnostykiem jest czymś zły, lub społecznie szkodliwym? Czy ateiści jako nie uznający Boga (a więc i jego moralności) nie powinni walczyć o swoje prawa, bo oznacza to promowanie niemoralności?

Goście:
• dr Małgorzata Leśniak (Socjolog KSW, Prezeska Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów, Moderatorka portalu Racjonalista.pl).
• Sebastian Liszka (Rzecznik prasowy Fundacji Kultura dla Tolerancji, Krytyka Polityczna).
• Ewelina Podsiad (Socjolog, Młodzi Wolnomyśliciele, Polskie Stowarzyszenie Racjonalistów).
• Xymena Zamerska (Młodzi Wolnomyśliciele, Polskie Stowarzyszenie Racjonalistów, Stowarzyszenie Młoda Socjaldemokracja).

Prowadzenie:
• Mateusz Burzawa (Religioznawca, Młodzi Wolnomyśliciele, Polskie Stowarzyszenie Racjonalistów, Stowarzyszenie Młoda Socjaldemokracja).

godz. 18.30
„Różowe i czarne trójkąty” – homoseksualiści i lesbijki w narodowym socjalizmie
wykład Joanny Ostrowskiej
miejsce: Kino 18, ul. Floriańska 18 (II piętro)

Homoseksualne ofiary II Wojny Światowej należą do grupy tzw. „zapomnianych ofiar nazizmu”. Ich funkcjonowanie w dyskursie postholocaustowym jest związane z trzema mechanizmami: tabuizacji, stygmatyzacji i hierarchizacji ofiar. Pamięć zbiorowa „przemilcza” istnienie homoseksualnych ofiar nazizmu, co jest jednoznaczne z ciągłym funkcjonowaniem stygmy w postaci „kolorowego więźniarskiego trójkąta”.
Wykład będzie koncentrował się przede wszystkim na krótkim przybliżeniu historii homoseksualnych ofiar nazizmu: gejów i lesbijek. Dodatkowo postaram się prześledzić, jak tego typu tematyka funkcjonuje w dyskursie po roku 1945, w Polsce i na świecie.
Dodatkowym punktem odniesienia będą liczne przykłady filmowe (dokumentalne, fabularne) i literackie.

godz. 21.00
Wieczór w Miejscu – impreza
klub Miejsce, ul. Estery 1