„Mój pierwszy raz” w POCZYTALNI

2 czerwca 2009: DEBIUTANCI na żywca w Krakowie


Namnożyło się w KRK relacji i kontr(o)wersji wokół majowego saloonu feministyczno-genderowego z superKOBIETAMI... To jednak nie koniec zwrotu medialnego polskich pisarek i pisarzy oraz ludzi skupionych wokół magazynu kulturalnego „SPLOT”. Tylko „POCZYTALNIA” umożliwia publice tak intensywne przeżycia i bliskie kontakty z autor(k)ami na żywo! Dlatego 2 czerwca odbędzie się V edycja cyklu promującego polską prozę – tym razem z młodymi piszącymi.

W krakowskim Lokatorze, na Kazimierzu (ul. Krakowska 27), przemówią publicznie dobrze „zapowiadający się” debiutanci w prozie: Natalia Bielawska, Paweł Góral i Adam Przegaliński. Ostatni w tym sezonie saloon „SPLOTU” stanie się okazją, by spotkać Autorów zaczynających swoją przygodę literacką i pomówić o ich książkach pierwszych. Ponadto: na scenę wkroczy i pobudzi wszystkich do działania grupa aktorów i performerów...
Przekonajcie się, że idzie nowe!


„Mój pierwszy raz” – DEBIUTANCI na żywca

2 czerwca 2009 (wtorek) o godz. 19.30

Natalia Bielawska (American Dream. Niedopowieść)

Paweł Góral (Kopalnia piasku)

Adam Przegaliński (Jutro wyjeżdżam do Laponii)
foto: PIO, Lokator 2009


Debiutantka i debiutanci w prozie przedstawią drogę, którą doszli do opublikowania swoich książek, opowiedzą o ich specyfice i łączliwości tematów Piszącej Trójcy – co widać w ich zazębiających się fabułach – oraz zawalczą o swoje miejsce na literackiej scenie z prowadzącym – medialnym zoilem a nawet czułym barbarzyńcą Tomaszem Charnasem.

Publiczności literacka – stańcie w ich obronie albo walczcie na słowa!Takie rzeczy dzieją się tylko w Lokatorze – klubie literatek i kielonków czyhających, by zaistnieć na poszerzającym się polu walki o kulturę nam współczesną.


W księgarni klubokawiarni Lokator będzie można zakupić
książki zaproszonych gości(n) w promocyjnych cenach!O GOŚCI(N)ACH

Natalia Bielawska (1982) – absolwentka polonistyki UJ, na umyśle kobieta skażona lekturami, w duchu młodzieżówa, pisząca nie tylko dla pięknych dwudziestek. Autorka bloga „Nocnik, czyli dziennik pisany nocą” (www.faust.blox.pl). Z doświadczenia letnia panna na domkach w USA. We własnym języku i z licznymi przekładami cudzesów zadebiutowała książkowo. Wcieliwszy się w rolę prozatorki, wystąpiła z autobiografizującą powieścią w odcinkach-opowiadaniach, ale z obrazkami: „American Dream. Niedopowieść” (2009). Literacka zabaw(k)a zawiera pierwszoosobową narrację Natki, relacjonującej swe przygody, doznania i indywidualne przypadki w wielkim amerykańskim mieście. Tkanina do lektury została skrojona z odlotowych doświadczeń własnych, z mnóstwem wszywek intertekstualnych, (krypto)cytatów i parafraz. W zawrotnym tempie dzierganą fabułę neverwriting novel łyka się z przyjemnością, chociaż z wielu – nie literackich – powodów winna okazać się ona nie do przełknięcia, szczególnie dla prawdziwych osób przedstawionych.


Paweł Góral – polonista z wykształcenia, żądny wrażeń emigrant z wyboru, autor prozy swoich czasów. Zadebiutował „Kopalnią piasku” (2009) – dystopijną powieścią o dojrzewaniu i skalaniu tak młodego umysłu, jak ciała.
Górala nie interesuje prosty biografizm, „sformatowane” portrety psychologiczne (wykluczONego, niewyemancypowanego odmieńca, męskiego dziwa, od biedy przemytnika, młodego gniewnego idącego w świat zachodów i schyłków, zaangażowanego krytyka porządku polityczno-społecznego) ani jednoznaczna interpretacja działań ludzi bądź przejawów otaczającej rzeczywistości (czy to komunistycznej, czy to kapitalistycznej). Dlatego „Kopalnia piasku” przybrała formę wariacji fabularnych wysnutych z doświadczeń osobistych lub bliskich znajomych autora, nawiązującej jednak do specyfiki polskiej prozy „przygodnej”, emigracyjnej i rozliczeniowej. Konceptualnie zbliża się do współczesnego silva rerum, kawałków prozy z życiorysów „obcych” i tożsamych z rówieśnikami autora.


Adam Przegaliński (1977) – żurnalista i gryzipiórek. Podróże literackie zaczynał od opowiadań, inicjacji z książką autorską doznał w poezji. Kilka lat mieszkał w Ameryce Południowej. Jako dziennikarz serwisowy, wywiadowca, tłumacz i publicysta kulturalny uwidacznia się w Wirtualnej Polsce.
Mieszka w Otwocku. Obserwator peryferii, twarzy przechodniów, nocnych zjazdów i pociągów pospiesznych jadących do Mrozów. Autor powieści o trzydziestolatkach na rozdrożu życia i literatury „Jutro wyjeżdżam do Laponii” (2008). Przygody i przeprawy Ani i Staśka, poszukiwania ich przyjaciela Małego, problemy przedziwnych postaci pojawiających się na ich drodze do nieokreślonego „szczęścia” (artyści wszelkiej maści, prostytutka, mentalni psychole), wyliczane narratorsko donosy na rzeczywistość koncentrują się wokół dylematów młodych ludzi z przedmieścia, ale też pojawiają się pytania o granice zadawanej sobie fikcjonalności, o rolę kłamstwa i gry w sztuce, o sens przeszłości jako budulca „teraz”. Bohaterowie polskiej „Laponii” na własne życzenie zostają zawieszeni: między minionym wiekiem młodzieńczym a niejasną przyszłością – bo nie wiadomo, czy jest w co i w kogo, także siebie, wierzyć.


* * *Dyskusje, pokazy multimedialne i panele tematyczne szykowane przez SPLOTowców odbywają się co miesiąc w krakowskiej kluboksięgarni Lokator. Inicjatywa ma pomóc w promocji, m.in. wśród tutejszych studentów i młodych ludzi kultury, nowej polskiej literatury. Redaktorzy i autorzy „SPLOTU” oraz ich przyjaciele wspólnymi siłami szykować będą przy tej okazji materiały do pisma.

Saloonowe wieczory „SPLOTU” połączone z prezentacjami (literackimi, dziennikarskimi, filmowymi, muzycznymi, zdjęciowymi) i koncertami odbywają się co miesiąc, zwykle w pierwszy „czynny” wtorek miesiąca.


ORGANIZATORZY

Fundacja i magazyn SPLOT
www.splot.art.pl
www.charnas.plfoto: PIO, Lokator 2009


PARTNERZY

Klub Lokator
TVIP

Zysk i S-ka Wydawnictwo
Prószyński i S-ka
W.A.B.
Wydawnictwo Czarne
Państwowy Instytut Wydawniczy
Spółdzielnia Wydawnicza Czytelnik
Warszawskie Wydawnictwo Literackie MUZA
Wydawnictwo Literackie


GRA Z NAMI Roxy FM


Relacje i reakcje – MEDIA O NAS

Świeżo po Dniu Dziecka najgroźniejszy z krakowskich lwów salonowo-literackich, Tomasz Charnas, wziął w obroty troje debiutantów: Natalię Bielawską, Pawła Górala i Adama Przegalińskiego. V edycja POCZYTALNI, która jak zwykle odbyła się w krakowskim klubie Lokator, była jedną z najbardziej udanych.
Skąd ten entuzjazm? Przede wszystkim z zażartych dyskusji uczestników i gości, którzy bynajmniej nie siedzieli grzecznie i równie (nie)grzecznie odpowiadali na pytania. Bielawska i Przegaliński rwali się do odpowiedzi, przekrzykując się i wyrywając sobie nawzajem mikrofon. Góral ze stoickim spokojem opowiadał, jak bawi się konwencjami życia literackiego. Głośny w Krakowie literacki saloon zamieniał się w momentami w literackie przedszkole, z niegrzeczną dziewczynką, dwoma łobuzami i perwersyjnym panem przedszkolanką. Było wesoło, dynamicznie, a ludyczna konwencja nie umniejszyła poziomowi spotkania.

E-SPLOT

wp.pl
Roxy FM
news.o.pl
Modny Kraków
students.pl
Hermes Małopolska / Radio Kraków
PKPzin
polgej.plfoto: PIO, Lokator 2009