W stronę Chicago Ala al-Aswaniego
[Recenzje - proza]
Ala al-Aswani, Chicago, przeł. Izabela Szybilska-Fiedorowicz, przedm. Marek M. Dziekan, Smak Słowa, Sopot 2010 (Kontynenty)

Egipcjanie zdążyli już nazwać go następcą noblisty Nadżiba Mahfuza. Ludzie Zachodu namiętnie rozczytują się w przekładach jego barwnej, ale kontrowersyjnej dla ziomków prozy. Przyszła kolej na Polskę, by poznała jedną z perełek literatury arabskiej ostatnich lat – „Chicago” Ala al-Aswaniego.
Powieść, przetłumaczona już na prawie 20 języków, ukazała się nakładem sopockiego wydawnictwa Smak Słowa, które poprzez swoją nową, odkrywczą serię literacką Kontynenty prezentuje najciekawszą współczesną prozę z całego świata. „Chicago” to już druga opublikowana w Polsce książka egipskiego opowiadacza – wcześniej, w 2008 roku ukazał się u nas jego filmowy „Kair, historia pewnej kamienicy”.
Al-Aswani to obecnie najpopularniejszy pisarz egipski. Jest o nim głośno, ponieważ nie tylko pisze znakomite książki, ale też zrywa z arabskim tabu, porusza trudne, niewygodne tematy... Egipcjanin pisanie uznaje za strefę absolutnej wolności – dlatego śmiało eksploruje najmroczniejsze zakamarki ludzkiej natury i charakteryzuje rejony, o których wielu wolałoby nie mówić.
05 Aug 2010 by Tomasz Charnas

Smaki słów
[Książki - glosy, myśli]
ROZMOWA z Anną Świtajską z wydawnictwa Smak Słowa

Sopocka oficyna publikuje m.in. współczesną literaturę arabską i nową prozę ze Skandynawii.
Smak Słowa jest i będzie w pewnym sensie wydawnictwem niszowym, choćby z tego względu, że wydajemy książki, które uznajemy za interesujące, a nasze gusta chyba trochę różnią się od gustów przeciętnego czytelnika. Co nie znaczy, że nie mamy książek, które cieszą się dużym zainteresowaniem. Naszą ambicją jest przekonać czytelnika, że książki te warto czytać i spowodować, żeby logo Smaku Słowa kojarzyło mu się z jakością.
03 Aug 2010 by Tomasz Charnas

Cała Polska czyta Joyce'a i Pereca
[Aktualności - zaproszenia]
Bloomsday i perecomania w KRK

Czerwiec to dla literatury czas szczególny. W tym miesiącu osadzona jest akcja dwóch arcydzieł XX wieku: „Ulissesa” Jamesa Joyce’a (16 czerwca 1904 roku) oraz „Życia. Instrukcji obsługi” Georges’a Pereca (23 czerwca 1975 roku). Dla uczczenia obu tych literackich „jednodniówek” wydawca „Życia. Instrukcji obsługi” – Korporacja Ha!art, wspólnie z Czytelnią Liberatury Małopolskiego Instytutu Kultury oraz klubem Lokator, organizuje cykl imprez pod hasłem:
„Cała Polska czyta Joyce’a, cała Polska czyta Pereca”.

AKCJE rozegrają się
w klubie Lokator (ul. Krakowska 27)
i w Czytelni Liberatury przy Małopolskim Instytucie Kultury (ul. Karmelicka 27)

16 czerwca 2009 (wtorek) – BLOOMSDAY
23 czerwca 2009 (wtorek) – PUZZLE Z PEREKIEM
16 Jun 2009 by Tomasz Charnas

„Mój pierwszy raz” w POCZYTALNI
[Aktualności - zaproszenia]
DEBIUTANCI na żywca w Krakowie

2 czerwca 2009 (wtorek)
o godz. 19.30

w klubie Lokator
(ul. Krakowska 27)

dadzą się (roz)poznać:

Natalia Bielawska
(American Dream. Niedopowieść)

Paweł Góral
(Kopalnia piasku)

Adam Przegaliński
(Jutro wyjeżdżam do Laponii)

Ostatni w tym sezonie saloon „SPLOTU” stanie się okazją, by spotkać Autorów zaczynających swoją przygodę literacką oraz porozmawiać o ich pierwszych książkach. Debiutantka i debiutanci w prozie przedstawią drogę, którą doszli do opublikowania swoich książek, opowiedzą o ich specyfice i łączliwości tematów Piszącej Trójcy – co widać w ich zazębiających się fabułach – oraz zawalczą o swoje miejsce na literackiej scenie...
Prowadzi medialny zoil a nawet czuły barbarzyńca Tomasz Charnas.
02 Jun 2009 by Tomasz Charnas

Literacka młodzieżówka z POCZYTALNI
[debiuTY]
Miniwywiad z DEBIUTANTAMI w prozie: Natalią Bielawską, Pawłem Góralem i Adamem Przegalińskim

Ostatnio kolejne młode osoby piszące debiutują przed osiemnastką, jak by chciały Masłowskiej w parciu na papier dorównać... A oficyny szukają tu chwalebnej niszy wydawniczej lub zysku dla siebie. Nie za późno dla Was na „pierwszy raz”, by publicznie obnażać swoją literacką twórczość?

Paweł Góral: Wydaje mi się, że na „pierwszy raz” nigdy nie jest za późno, a jak twierdzi mój znajomy: im kot starszy to ma ogon twardszy… może to dotyczyć także pióra… Istnieje także prawdopodobieństwo, ze w najbliższej przyszłości bestsellerem okaże się książka emeryta i co wtedy??? Awantura, że debiut nastąpił o 30 lat za wcześnie?

Adam Przegaliński: Po pierwsze: nigdy za późno na pierwszy raz, jak by powiedział Lew-Starowicz. Po drugie: nic nie ujmując Masłowskiej, w Polsce mieszka 40 mln ludzi, pisze pewnie jedna czwarta, o czym warto, żeby dziennikarze pamiętali. Po trzecie: zapomniałem, kurczę, wiecie, ta trzydziestka na karku…
02 Jun 2009 by Tomasz Charnas

<< Poprzednie 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 Następne >>