Cała Polska czyta Joyce'a i Pereca
[Aktualności - zaproszenia]
Bloomsday i perecomania w KRK

Czerwiec to dla literatury czas szczególny. W tym miesiącu osadzona jest akcja dwóch arcydzieł XX wieku: „Ulissesa” Jamesa Joyce’a (16 czerwca 1904 roku) oraz „Życia. Instrukcji obsługi” Georges’a Pereca (23 czerwca 1975 roku). Dla uczczenia obu tych literackich „jednodniówek” wydawca „Życia. Instrukcji obsługi” – Korporacja Ha!art, wspólnie z Czytelnią Liberatury Małopolskiego Instytutu Kultury oraz klubem Lokator, organizuje cykl imprez pod hasłem:
„Cała Polska czyta Joyce’a, cała Polska czyta Pereca”.

AKCJE rozegrają się
w klubie Lokator (ul. Krakowska 27)
i w Czytelni Liberatury przy Małopolskim Instytucie Kultury (ul. Karmelicka 27)

16 czerwca 2009 (wtorek) – BLOOMSDAY
23 czerwca 2009 (wtorek) – PUZZLE Z PEREKIEM
16 Jun 2009 by Tomasz Charnas

„Mój pierwszy raz” w POCZYTALNI
[Aktualności - zaproszenia]
DEBIUTANCI na żywca w Krakowie

2 czerwca 2009 (wtorek)
o godz. 19.30

w klubie Lokator
(ul. Krakowska 27)

dadzą się (roz)poznać:

Natalia Bielawska
(American Dream. Niedopowieść)

Paweł Góral
(Kopalnia piasku)

Adam Przegaliński
(Jutro wyjeżdżam do Laponii)

Ostatni w tym sezonie saloon „SPLOTU” stanie się okazją, by spotkać Autorów zaczynających swoją przygodę literacką oraz porozmawiać o ich pierwszych książkach. Debiutantka i debiutanci w prozie przedstawią drogę, którą doszli do opublikowania swoich książek, opowiedzą o ich specyfice i łączliwości tematów Piszącej Trójcy – co widać w ich zazębiających się fabułach – oraz zawalczą o swoje miejsce na literackiej scenie...
Prowadzi medialny zoil a nawet czuły barbarzyńca Tomasz Charnas.
02 Jun 2009 by Tomasz Charnas

Chłopaki z Baiut
[Aktualności - zaproszenia]
Bracia Florianowie, starszy Filip i młodszy Matei, w KRK

Czarne i Rumuński Instytut Kultury
serdecznie zapraszają na krakowskie spotkanie
z Filipem Florianem i Mateiem Florianem,
autorami książki „Starszy brat, młodszy brat”.

22 maja (piątek), godz. 19.00
Cafe Szafe, ul. Felicjanek 10
Spotkanie poprowadzi Szymon Kloska.

„Băiuţeii” to opowieść o cudownościach dzieciństwa, o najważniejszych meczach świata granych pod trzepakiem, o pierwszych ciasnych lakierkach, wymyślonych przyjaciołach znalezionych w słoiku z musztardą, o podjazdowej wojnie z sąsiadami, którym sika się do kwiatów, o mordowaniu pilniczkiem znienawidzonych lalek, o niepodległościowych bitwach w piaskownicy i uprzykrzonych towarzyszkach nauczycielkach z falującym biustem.
Piękny dwugłos braci, którzy z humorem i wielką miłością opowiadają o swoim dzieciństwie w Bukareszcie, przywracając nam smak naszych własnych wspomnień.
22 May 2009 by Tomasz Charnas

Queerowy maj
[Aktualności - zaproszenia]
Kultura i Tolerancja z marszu

Od 15 do 17 maja w Krakowie trwa festiwal „Queerowy Maj”. Będą to trzy dni wypełnione szeregiem wydarzeń towarzyszących krakowskiemu Marszowi Tolerancji. Skupione są one wokół kilku tematów – problematyki dyskryminacji osób nieheteroseksualnych, edukacji seksualnej oraz obecności i aktywności osób LGBTQ w przestrzeni publicznej. Będą też okazją do afirmacji różnorodności i wrażliwości środowiska LGBTQ.
„Queerowy Maj” ma przyczynić się do integracji krakowskiej społeczności LGBTQ i trwałego umiejscowienia w przestrzeni miasta święta różnorodności. Głównym zamiarem jest dotarcie do mieszkańców Krakowa oraz zaproszenie ich do dialogu na temat otwartości i tolerancji wobec osób LGBTQ. Festiwal powstał dzięki współpracy osób i organizacji o różnorodnym profilu i obszarze działań.
W 2009 roku, po raz pierwszy, Marsz Tolerancji został oddzielony od festiwalu Kultury Dla Tolerancji. Marsz, z wydłużoną trasą i obudowany wydarzeniami towarzyszącymi, przybiera formę festiwalu. W programie: pokazy filmowe, warsztaty, wieczorne party, występ drag king, panele dyskusyjne oraz imprezy sportowe.
16 May 2009 by Tomasz Charnas

Proza jest kobietą?
[Aktualności - zaproszenia]
Majowa POCZYTALNIA: 3 superwomen, czyli czas fem w Krakowie

12 maja 2009 (wtorek) o godz. 19.00
w klubie Lokator (ul. Krakowska 27)
wystąpią gotowe na wszystko,
co prowadzi do szczerej i konstruktywnej rozmowy:

Joanna Bator
(„Piaskowa Góra”, „Japoński wachlarz”, „Kobieta”),
Katarzyna Bielas
(„Dzianina z mięsa”, „Niesformatowani. Rozmowy”)
i
Monika Mostowik
(„Histeryjki o May”, „Wyrzuty”, „Akrobatki”, „taka ładna”).

Zaproszone autorki to trzy osobowości życia artystycznego i publicznego, o nieco innej wrażliwości i przekazie tekstowym, ale z pewnością zjawiskowe twórczynie i wyjątkowe dyskutantki.
W programie na wieczór: pokaz multimedialny i prezentacja Joanny Bator – W cieniu. Japońskie herstories, oraz animacja Dokumanimo (reż. Małgorzata Bosek).
07 May 2009 by Tomasz Charnas

<< Poprzednie 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 Następne >>