Realizm nie tylko magiczny
|
Nowa literatura hispanojęzyczna w Polsce
Zapraszam na spotkanie wokół literatury hispanoamerykańskiej. Odbędzie się ono w środę, 13 czerwca, o godz. 20.00 w krakowskim klubie Lokator (ul. Krakowska 27).
Wieczór będzie okazją do promocji tytułów wydawnictwa muchaniesiada.com, które publikuje tłumaczenia nowej literatury hispanojęzycznej w serii Postm@condo. Do tej pory były to Śmierć na ulicy Unzueta Edmunda Paza Soldána i Noc jest dziewicą Jaimego Bayly’ego.
Organizatorzy zaplanowali też dyskusję o współczesnej prozie iberoamerykańskiej. Wezmą w niej udział Katarzyna Mroczkowska-Brand, komparatystka z Wydziału Polonistyki UJ, oraz Tomasz Pindel – ceniony tłumacz i znawca literatury z Ameryki Łacińskiej, autor książki Zjawy, szaleństwo i śmierć. Fantastyka i realizm magiczny w literaturze hispanoamerykańskiej.
Spotkanie poprowadzi Iga Noszczyk.
muchaniesiada.com to nowe krakowskie wydawnictwo, którego celem jest wydawanie dobrej prozy światowej. Celem wydawcy jest prezentowanie książki o wciągającej fabule, ale zarazem takich, o których po skończonej lekturze można podyskutować i porozmyślać. Celem wydawcy jest prezentowanie książki o wciągającej fabule, ale zarazem takich, o których po skończonej lekturze można podyskutować i porozmyślać.
W serii wydawniczej Postm@condo prezentowana jest nowa proza z Ameryki Łacińskiej. Ukazuję się w niej książki pisarzy, którzy należą do nowego pokolenia prozaików z hiszpańsko- i portugalskojęzycznej Ameryki (McOndo). Pochodzą z odmiennych krajów, różnią się od siebie stylem, tematami i wrażliwością, ale łączy ich kilka nadrzędnych cech: debiutując w latach 90. sprzeciwili się epigońskiej literaturze realizmu magicznego, postawili na prozę, które nie zaspokaja rynkowych potrzeb, tylko poszukuje, drąży, podejmuje poważne tematy i szuka dla nich nowych form wyrazu. Nie są to opowieści o magicznych miasteczkach, nieśmiertelnych dyktatorach i domach nawiedzanych przez duchy, a historie pokazujące Amerykę Łacińską dziś: różnorodną, zurbanizowaną, targaną konfliktami, w której globalizacja, Internet i popkultura wypierają folklor i tradycję, w której przeszłość ciąży na teraźniejszości, a nowe generacje negują wartości poprzednich. Amerykę Łacińską odartą z magicznego kostiumu, ale nie mniej fascynującą i wciąż egzotyczną.
OPUBLIKOWANE PRZEZ muchaniesiada.com POWIEŚCI
• Edmundo Paz Soldán, Śmierć na ulicy Unzueta
Błyskotliwa proza boliwijskiego autora, którego Mario Vargas Llosa nazwał jednym z najważniejszych pisarzy nowego pokolenia.
Główny bohater powieści, Pedro, wraca do rodzinnego Río Fugitivo. Oficjalnie po to, by napisać pracę o swoim ojcu – ważnym lewicowym działaczu, zamordowanym na ulicy Unzueta przez oddziały dyktatora Montenegro. Ale tak naprawdę... ucieka przed Ashley, swoją studentką i kochanką. Przyjdzie mu zmierzyć się nie tylko z problematyczną namiętnością, ale także z labiryntowym ciągiem nieoczekiwanych zdarzeń i stopniowo zdobywanych informacji. Na odkrycie czeka historia jego rodziny: wśród faktów, cudzych sugestii, kłamstw, zdrad i pragnień. Kiedy straszna prawda wychodzi na jaw, Pedro decyduje się na dramatyczne działania – po to tylko, by ostatecznie zrozumieć, jak bardzo się mylił...
W Śmierci na ulicy Unzueta Edmundo Paz Soldán mistrzowsko połączył konwencje thrillera politycznego, powieści psychologicznej i romansu, nasycając trzymającą w napięciu fabułę celnymi uwagami na temat współczesnej Ameryki Łacińskiej.
• Jaime Bayly, Noc jest dziewicą
Książka Peruwiańczyka namaszczonego przez Roberta Bolańo na najzdolniejszego ucznia Maria Vargasa Llosy.
Gabriel Barrios mieszka w Limie i teoretycznie nie powinien narzekać: pracuje w telewizji, gdzie nieźle mu płacą, ma pokoik u zamożnych rodziców, choć w razie czego dysponuje własnym mieszkankiem w najlepszej dzielnicy, a także dużą ilością wolnego czasu i pieniędzmi na nocne hulanki i narkotyki. Tyle że Gabriel wcale szczęśliwy nie jest: Lima wydaje mu się ciasna i zaściankowa, ma dosyć pajacowania w telewizji, dość zaczepek rozpoznających go na ulicy telewidzów oraz naruszających jego prywatność artykulików w plotkarskiej w prasie. Umoralniające kazania matki dewotki również doprowadzają go do szału. Do tego wszystkiego Gabriel jest gejem, a być gejem w Limie i zarazem być szczęśliwym – to przecież niemożliwe. Ale pewnego dnia, w zadymionej i tłocznej knajpie o nazwie Niebo, na scenie okupowanej zazwyczaj przez żałosnych szarpidrutów, pojawia się boski Mariano, być może zbawienie Gabriela. I tak zaczyna się romans, słodki i gorzki, w rytmie ostrej muzyki, historia uczuć dwóch mężczyzn, w której książkowa miłość przeplata się z seksem, a kokaina z marihuaną. Wraz z Gabrielem – cynikiem, ale wrażliwcem, złośnikiem, bo czujnym obserwatorem – przechadzamy się po tętniącej życiem nocnej Limie, która jest piekłem i niebem jednocześnie.
Noc jest dziewicą to powieść „gadana”, soczysty monolog młodego człowieka zagubionego w wielkim mieście i swoim wnętrzu. Mnóstwo w niej humoru, erotyki (w wielu odcieniach, od subtelnej zmysłowości po mocny seks), błyskotliwych i uroczo kąśliwych opisów, zabawnych epizodów i wartko płynącego dialogu. Uważny czytelnik znajdzie tu także obraz dzisiejszego Peru – ale nie tego indiańskiego, folklorystycznego, tylko kraju wielkich miast, narkotyków i mass mediów. Jednak przede wszystkim Noc jest dziewicą to bardzo osobista opowieść o zmaganiu się z własna, targaną namiętnościami osobą.
|
| |