Co dalej jest?


Trudno nazwać Michała Palmowskiego (1975) tylko autorem prozy. Krakowianin jest doktorem filologii angielskiej, tłumaczem i wykładowcą akademickim. Do tej pory wydał mikropowieść peregrynacyjną Przygody Hiszpana Dete (Kraków 2002) i zbiór opowiadań Drugie stworzenie świata (Kraków 2003).

Debiutancka książeczka Palmowskiego stanowiła hołd złożony dziecięcemu pojmowaniu świata, sile naturalnej wyobraźni szczenięcych lat. Autor zrekonstruował w swoim „rękopisie” (wzorcem kinderystycznym, w mocno uproszczonej narracji, prymitywnych i wyzbytych ozdobników stylistycznych zdaniach) ograniczone, a jednak niesamowicie przyciągające uwagę widzenie zarówno spraw zwykłych, jak i niespotykanych. Jego bohater krążył między bankiem (napad z „przyjaciułmi”), Przychodnią Lekarską a spotkaniami towarzyskimi, mnożąc komiczne zachowania i sytuacje. Absurdalny humor Przygód mieszał się z elementami satyry czy pastiszu powieści przygodowej. By wzmocnić efekt działania książki na czytelnika, włączono do niej prześmiewcze ilustracje – „dodatek do kolorowania” autorstwa PIOtra Kalińskiego.

Groteskowość, cynizm i tendencje surrealistyczne mocniej dały o sobie znać w tomie opowiadań z 2003 roku. Te zabawne i przerażające jednocześnie wycinki z „podrób rzeczywistości” (od bajek po fakty z życia pracownika banku) ukazały rozległość pomysłów młodego autora oraz luźne operowanie różnymi stylistykami. Palmowski intrygująco budował napięcia fabularne dzięki uchwyceniu momentów wchodzenia człowieka w czas i przestrzeń – kolorową dopiero za sprawą wyobraźni.

Autorze, co dalej?



Michał Palmowski, Przygody Hiszpana Dete, Museum Novum & Krakowska Alternatywa, Kraków 2002 (Kolekcja Ha!art).
Michał Palmowski, Drugie stworzenie świata, Zielona Sowa, Kraków 2003 (Biblioteka „Studium”).