ParanoJA
[Książki - glosy, myśli]
Hunter S. Thompson, Lęk i odraza w Las Vegas, tłum. M. Wróbel i M.Potulny, Niebieska Studnia, Warszawa 2008

Książka od lat wiązana z legendą kompletnie zdeprawowanego, amoralnego i nierozsądnego traktatu gloryfikującego narkotyki. Tyle że jest to tylko legenda. Doskonała medialna legenda, ułatwiająca sprzedaż książki, która jest zupełnie nie o tym.
Narkotyki dla Thompsona są dokładnie takim samym pretekstem jak kluby walki dla Chucka Palahniuka, by pokazać Amerykę, kraj, w którym coś poszło mocno nie tak, skoro ludzie starają się zeń uciec, imając się tak ekstremalnych sposobów. Thompson łapie na gorąco Amerykę w jednym z najważniejszych momentów w historii – u progu narodzin amerykańskiej paranoi, tak istotnej dla cywilizacji i kultury dzisiejszego świata. Łapie ten kraj chwilę po tym, gdy banda Mansona zakończyła erę kwiatów i chwilę przedtem, nim Nixon wprowadził go w erę spisków i wszechogarniającej inwigilacji. Udaje mu się to, co udało się bardzo niewielu w dziejach literatury – uchwycić i opisać moment przełomu. Jest Kerouakiem następnej dekady, hippisem pozbawionym złudzeń...
16 May 2008 by Tomasz Charnas

Seryjni młodzi gniewni
[Książki - glosy, myśli]
Kroki | Schritte – niemieckojęzyczna literatura współczesna w Polsce

W ramach Niemiecko-Polskiego Roku 2005/2006 fundacja S. Fischer Stiftung zainicjowała projekt pod nazwą „Kroki – Schritte” w celu wzmożenia przekładów utworów współczesnych autorów z Niemiec, Austrii i Szwajcarii na język polski. Obejmująca trzydzieści tytułów seria wspierana jest finansowo także przez Pełnomocnika Rządu Republiki Federalnej Niemiec ds. Kultury i Mediów oraz Szwajcarską Fundację Kulturalną Pro Helvetia. Redaktorami serii wydawniczej zostali: polski tłumacz i krytyk literacki Jacek St. Buras oraz szwajcarski dziennikarz Carl Holenstein. W przedsięwzięciu uczestniczy – jako licencjodawcy bądź licencjobiorcy – ponad trzydziestu wydawców z Polski, Niemiec, Szwajcarii i Austrii.
10 May 2008 by Tomasz Charnas

Piotr Milewski – Polishman from New York
[Aktualności - zaproszenia]
Autor książki Rok nie wyrok w krakowskim klubie Pod Jaszczurami

5 maja (poniedziałek), godz. 18.00

Podczas ulicznej obławy na handlarzy narkotyków tajniacy zatrzymują korespondenta Radia Zet w Nowym Jorku, Piotra Milewskiego. Policjantka zakuwa dziennikarza w kajdanki i podrzuca mu torebkę cracku. Kołowrót absurdalnych zdarzeń sprawia, że Polak zostaje skazany za handel najgroźniejszą z „substancji kontrolowanych” na rok przymusowego odwyku w towarzystwie „zawodowych” kryminalistów, głównie Murzynów i Latynosów. W czasie terapii opisuje zderzenie dwóch kultur, języków oraz sposobów myślenia, prowadzące do dalszych nieporozumień i niedorzeczności, czasem zabawnych, czasem groźnych.
Rok nie wyrok to książka, której nie odważyłby się napisać żaden biały dziennikarz amerykański: niepoprawna politycznie, radykalna i mocna w słowach, a przede wszystkim prawdziwa. Przenikają się w niej mowa ulicy (język czarnego getta i jego polska adaptacja!), filozofia gangsta, seks, dragi i hip-hop – wszystko nieubarwione wideoklipową stylizacją MTV.
05 May 2008 by Tomasz Charnas

O miłości między Innymi
[Aktualności - zaproszenia]
9–15 maja, Kraków – przegląd filmów z motywami LGBT

Kino Pod Baranami i Goethe-Institut Krakau zapraszają na przegląd filmowy poświęcony mniejszościom seksualnym. Impreza odbywa się pod tytułem-hasłem O miłości między innymi.

Organizatorzy pragną przybliżyć widzom zagadnienie nieheteronormatywności, orientacji (homo)seksualnej w szerokim kontekście społecznym, kulturowym i historycznym. Różnorodny program przeglądu ma przeciwdziałać szkodliwym stereotypom przez wskazanie, że nie istnieje jedna wersja seksualności, ale jej rozmaite typy, indywidualne odmiany.
02 May 2008 by Tomasz Charnas

Gazeta wybiórcza (do obłędu)
[FELIEtonY]
Jak, według Pawła T. Felisa, Kino Izraela schodzi na ziemię

02 May 2008 by Tomasz Charnas

<< Poprzednie 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 Następne >>