Ciemności JA
[Książki - glosy, myśli]
Julia Kristeva, Czarne słońce. Depresja i melancholia, Kraków 2007

Tom Czarne słońce. Depresja i melancholia Julii Kristevej zamyka fascynująca trylogię opisującą trudne doświadczenia egzystencjalne człowieka. W Pouvoirs de l`horreur. Essai sur l`abjection (1980) Kristeva opisywała dwuznaczne poczucie wstrętu i obrzydzenia, bez którego niemożliwe jest uzyskanie podmiotowej samodzielności. W Histoires d`amour (1984) miłość została ściśle związana z językowym zakorzenieniem w rzeczywistości. I w końcu w Czarnym słońcu otrzymujemy opis podmiotu depresyjnego, pozbawionego możliwości jakiejkolwiek symbolizacji, lecz szukającego dla swego udręczonego ciała jakiejkolwiek szansy ekspresji.
Opierając się na analizie przypadków klinicznych z własnej praktyki psychoanalitycznej oraz wnikliwej lekturze dzieł kultury, od Hansa Holbeina, przez Gérarda de Nervala, Fiodora Dostojewskiego, po Marguerite Duras, Kristeva prowadzi czytelnika przez mroczne drogi duchowego cierpienia, które stara się znaleźć ukojenie w wynajdywaniu dla siebie właściwego języka.
11 Jan 2008 by Tomasz Charnas

Bez wyjścia
[Książki - glosy, myśli]
Nenad Veličković, Sahib. Impresje z depresji, tłum. D.J. Ćirlić, Wołowiec 2007 (Inna Europa, Inna Literatura)

Bohaterem Sahiba jest współczesny „misjonarz” – angielski urzędnik pracujący dla międzynarodowej organizacji pełniącej misję humanitarną w Bośni.
W jego pełnych tęsknoty listach (elektronicznych) do ukochanego niczym w krzywym zwierciadle odbija się pełna paradoksów codzienność powojennego Sarajewa. Zderzenie liberalnych poglądów i zachodniego sposobu życia z tradycyjną, patriarchalną kulturą budzi nieoczekiwaną refleksję Sahiba (pan, władca, Europejczyk) – bo tak właśnie, nie bez kozery, nazywa siebie narrator.
Nenad Veličković po raz kolejny, po Koczownikach, sięga po znakomity humor, inteligentny dowcip i błyskotliwą ironię, by zachęcając do rewizji światopoglądu, pokazać, jak humanizm staje się towarem.
10 Jan 2008 by Tomasz Charnas

Teksty kanoniczne Innego
[Książki - glosy, myśli]
Lektury inności. Antologia, red. M. Dąbrowski, R. Pruszczyński, Warszawa 2007

Lektury inności to zbiór tekstów z kręgu tzw. queer theory, czyli refleksji dotyczącej szeroko rozumianych spraw płci, seksualności, transgresji, performatywności itp. Rzecz w tym, że gra elementu biologicznego, kulturowego i językowego w procesie konstytuowania tożsamości płciowej jest silnie wymieszana i niestabilna. Jest to, jak wiadomo, problematyka niezwykle „gorąca”, na polskim gruncie niezupełnie dobrze oswojona, a dość zasadnicza dla współczesnego i nowoczesnego myślenia o tożsamości. W antologii spotykają się prace autorów obcych i polskich, uzupełniając się tworzą teoretyczną podstawę bardziej systematycznej i pogłębionej dyskusji na ten temat w polskim Itteraturoznawstwie, fachowej krytyce i szerokim dyskursie społecznym.
10 Jan 2008 by Tomasz Charnas

Chodź, opowiem ci bajeczkę
[Książki - glosy, myśli]
Robert Biedroń, Tęczowy elementarz, czyli (prawie) wszystko, co chcielibyście wiedzieć o gejach i lesbijkach, Warszawa 2007

Książka Roberta Biedronia, znanego działacza Kampanii Przeciw Homofobii, to pierwsze na polskim rynku quasi-podręcznikowe, popularyzatorskie opracowanie zagadnień dotyczących homoseksualności i problemów mniejszości seksualnych w Polsce.
Autor wypowiada się w podstawowych kwestiach nurtujących osoby z „branży” i spoza środowiska gej/les, szczególnie uprzedzonych i nieuświadomionych. W jednym tomie zebrał najczęściej zadawane i najbardziej interesujące pytania, na które przyszło mu odpowiadać podczas rozmów prywatnych i spotkań publicznych – w formie pierwszego polskiego tęczowego elementarza.
Biedroń przedstawia fakty i obala mity dotyczące stosunku Kościoła katolickiego do homotematów, trudnych relacji z najbliższymi, bezpiecznego seksu czy po prostu życia prywatnego przeciętnej osoby homoseksualnej. Autor pisze swoje odpowiedzi w błyskotliwy i dowcipny, unika hermetycznego dyskursu naukowego.
10 Jan 2008 by Tomasz Charnas

Dziewłopcy i chłopczynki. Trans
[Książki - glosy, myśli]
Kazimierz Mrówka, Androgyn: rzecz o ontologii płci, Szczecin 2005 (Biblioteka „[fo:pa]”)

Androgyn, posługując się neologizmem, to „mężczyznokobieta”. Jest istotą, w której pierwiastek męski i żeński tworzą harmonijną jedność. Feministki mogłyby protestować, że na pierwszym miejscu pojawia się mężczyzna. Co prawda francuski pisarz Péladan ukuł pojęcie „kobietomężczyzny”, ale miało ono dla niego znaczenie pejoratywne. Mylił się.
Pragnie się zawsze czegoś. Androgynii nie ma, ale jest pragienie androgynii. Wydaję się, że w pewnych szczególnych chwilach, kobieta z mężczyzną mogą doświadczyć tej szczęśliwej jedności. A kiedy owe chwile przeminą, to i tak pozostają nie tylko jako wspomnienia, ale również dowód że androgynia jest możliwa.
10 Jan 2008 by Tomasz Charnas

<< Poprzednie 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 Następne >>