Pary nie do pary
[Książki - glosy, myśli]
Monika Mostowik, Wyrzuty, Prószyński i S-ka, Warszawa 2007

ONE: kelnerka, której hobby to kręcenie tyłkiem, i notoryczna bezrobotna, która nie może przestać uciekać, choć nikt jej nie goni. Czy łączy je tylko wspólny warkocz?

ONI: taksówkarz, który uwielbia kobiety tylko wtedy, kiedy śpią, i jego przyjaciel, który pisze nie swój pamiętnik. Czy łączy ich tylko płacz matek?

Czwórka tych (nie)typowych ludzi tworzy związki, w których miłość dokonuje swych zwykłych cudów, czyli tego, co możliwe i niemożliwe zarazem. Niby proste, ale gdy do głosu dojdzie to, co do tej pory potrafili ukryć, wszystko się komplikuje.
05 Dec 2007 by Tomasz Charnas

Książka dla Alexandra
[Aktualności - zaproszenia]
Spotkanie w ramach programu Faces & Places – New British Writing

4 grudnia (wtorek), godz. 18.00; księgarnia Pod Globusem, ul. Długa 1
Spotkanie poprowadzą Małgorzata Nocuń i Andrzej Brzeziecki

Kilka lat temu Vesna Goldsworthy – dziennikarka, pisarka, eseistka – dowiedziała się, że jest chora na raka. I że w razie śmierci jej dwuletni, wychowywany w Anglii syn utraci ostatnie ogniwo łączące go z bałkańską historią rodziny, z południowoeuropejskimi korzeniami.
Taka jest geneza powstania Czarnobylskich truskawek – eseizowanej, autobiograficznej opowieści dedykowanej synowi Alexandrowi.
„Książka dla Alexandra” szybko wzbudziła zainteresowanie czytelników z zachodniej i z południowej Europy. Autorka pochodzenia czarnogórsko-hercegowińskiego przeplata w swojej opowieści wspomnienia z dzieciństwa i młodości w titowskiej Jugosławii z burzliwymi losami Bałkanów. Okres dojrzały uchwycony w książce to emigracja do Anglii i przejmująco, lecz bez sentymentalizmu ukazana choroba, z którą zmaga się pisarka.
04 Dec 2007 by Tomasz Charnas

Pielęgniarz? Ryzykant? Rebeliant?
[Aktualności - zaproszenia]
Krakowska premiera nowej powieści Mariusza Sieniewicza

Klub Lokator i wydawnictwo W.A.B. zapraszają na spotkanie z Mariuszem Sieniewiczem i promocję jego nowej książki pt. Rebelia.

2 grudnia (niedziela), godz. 20.00
Spotkanie poprowadzi Robert Ostaszewski

Rebelia jest fantazmatyczną, na poły liryczną, na poły groteskową podróżą człowieka przez własne przemijanie i śmierć. Sieniewicz tworzy mitologię starości, zrodzoną z buntu wobec spychania jej w sferę tabu. W dogasającej egzystencji widzi lustro najpełniejszego człowieczeństwa, przesłaniane fałszywymi mirażami hedonistycznej estetyki. To opowieść o rebelii starców, którzy odważyli się sprzeciwić rzeczywistości permanentnego liftingu, by powiedzieć stanowcze: „Nie! Uważajcie, nadchodzimy!” To rok 68 à rebours.
02 Dec 2007 by Tomasz Charnas

Jacques Rancière: estetyka, polityka, filozofia
[Aktualności - zaproszenia]
Sesja naukowa: Bunkier Sztuki, Kraków
1 grudnia (sobota), godz. 12–18


Korporacja Ha!art i Bunkier Sztuki zapraszają na sesję Jacques Rancière: estetyka, polityka, filozofia. Teksty i referaty poświęcone myśli Francuza przedstawią tłumacze, filozofowie i krytycy.
Jesienią 2007 roku ukazały się w Polsce dwie książki Jacques’a Rancière’a: Dzielenie postrzegalnego. Estetyka i polityka (Korporacja Ha!art) i Estetyka jako polityka (Wydawnictwo Krytyki Politycznej). W obu książkach Rancière podjął próbę przemyślenia wzajemnych relacji sztuki i polityki, a oryginalna wykładnia, którą zaproponował, szybko wzbudziła zainteresowanie i sprowokowała liczne dyskusje wśród krytyków i teoretyków sztuki.
Warto zaznaczyć myśl Rancière’a to radykalna propozycja pedagogiczna, krytyka filozofii politycznej, śmiałe ujęcie demokracji, komentarze na temat „poetyki wiedzy”, rewolucji literackiej, nauk historycznych, dziejów pracy, początków kina i psychoanalizy.
Głównym celem sesji jest prezentacja myśli Rancière’a jako projektu w ciągłym ruchu, który podważa stałe przypisanie do określonych ról, dyskursów i kompetencji, szuka połączeń, kombinacji i krótkich spięć między dyscyplinami i tradycjami myślenia.
01 Dec 2007 by Tomasz Charnas

Huta w Krakowie
[Aktualności - zaproszenia]
Premiera nowej powieści Grzegorza Kopaczewskiego

O KSIĄŻCE
Na terenie huty Baildon, w sercu Katowic, trwa niezwykły eksperyment socjologiczny. Dzielnica (a może nawet miasto w mieście?) dla tych, którzy marzą o świecie stawiającym przede wszystkim na rozwój. Ojciec-założyciel Huty tak opisuje swoje dzieło: „Stworzyliśmy egalitarną społeczność, w której kwestia posiadania nie ma żadnego znaczenia, bo wart jesteś tyle, ile twój pomysł i twoja osobowość”. W tę jakże różną od naszej rzeczywistość wkracza Tomasz, doktorant Uniwersytetu Śląskiego. Ma za zadanie zanalizować Hutę, wykryć błąd w założeniach utopii, podważyć podstawy jej istnienia. Czy świat bez zakłamania, korupcji, równania w dół, zamiast w górę, jest możliwy?
26 Nov 2007 by Tomasz Charnas

<< Poprzednie 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 Następne >>