Realizm nie tylko magiczny
[Aktualności - zaproszenia]
Nowa literatura hispanojęzyczna w Polsce

Zapraszam na spotkanie wokół literatury hispanoamerykańskiej. Odbędzie się ono w środę, 13 czerwca, o godz. 20.00 w krakowskim klubie Lokator (ul. Krakowska 27).

Wieczór będzie okazją do promocji tytułów wydawnictwa muchaniesiada.com, które publikuje tłumaczenia nowej literatury hispanojęzycznej w serii Postm@condo. Do tej pory były to Śmierć na ulicy Unzueta Edmunda Paza Soldána i Noc jest dziewicą Jaimego Bayly’ego.
Organizatorzy zaplanowali też dyskusję o współczesnej prozie iberoamerykańskiej. Wezmą w niej udział Katarzyna Mroczkowska-Brand, komparatystka z Wydziału Polonistyki UJ, oraz Tomasz Pindel – ceniony tłumacz i znawca literatury z Ameryki Łacińskiej, autor książki Zjawy, szaleństwo i śmierć. Fantastyka i realizm magiczny w literaturze hispanoamerykańskiej. Spotkanie poprowadzi Iga Noszczyk
13 Jun 2007 by Tomasz Charnas

Cała Polska czyta Giertychowi (Listki)
[FELIEtonY]
Papa Gombrowicz nie zniknie, Minister Samo Zło musi odejść!

Dolega mi czystość i skromność. Bo jestem czysty i skromny. Chwilami. W związku z literaturą... raczej poza szkolnym kanonem! Zazwyczaj na jej temat wypowiadam się publicznie. Jako bezwzględny zoil, dozujący swe racje krytyczny czytelnik albo zalecający się recenzent. Wygląda to tak: zbieram się w sobie, zagarniam wybrane tytuły książkowe i wchodzę w nie: głębie i płycizny, wyżyny i niziny. Poszukując sedna zadawanej sobie literatury współczesnej. Jestem jak w ciemnym lesie, co wabi i przestrasza. Czytam i piszę: filologizujące analizy, komentarze, glosy. Obmawiam wszystkich: z prawa i z lewa, gdy tylko znajdą się w centrum mojej uwagi. Na oczach publiki uświęcam powzięte na rzecz pisarstwa środki albo piorę autorów za nieliterackie posunięcia i ich skutki, których w bród. Tak powstają wyrazy z mojego „ja”: uzależniony biorę cudze wyjątki na własny użytek, wykorzystuję zawarte myśli, by zaprzęgnąć je w gry wyobraźni i stworzyć mowę osobniczą mola książkowego. Czy to moja opaczna tożsamość? Czas pokaże. Ludzie ocenią. I wybiorą na następną kadencję lub nie.
10 Jun 2007 by Tomasz Charnas

Już męska rzecz – pamiętnik Rudolfa z okresu dojrzewania
[Recenzje - proza]
Joanna Fabicka, Tango ortodonto, Warszawa 2006

Wprawdzie Joanna Fabicka (1970) jest z zawodu filmoznawczynią i montażystką filmową, jednak uznanie i sympatię publiczności zdobyła jako pisarka młodzieżowa. Przez czytelników kojarzona jest przede wszystkim jako autorka powieści o Rudolfie Gąbczaku – szalonym nastolatku o „patologicznie wybujałym temperamencie”, niepohamowanych skłonnościach aktorskich oraz jego perypetiach w drodze do pełnoletniości i okolicznościach jej przekraczania.
Do tej pory ukazały się cztery tomy współczesnego „pamiętnika z okresu dojrzewania”: Szalone życie Rudolfa, Świńskim truchtem, Seks i inne przykrości, Tango ortodonto. Życie nietuzinkowego bohatera cyklu, ukazywane od dziecięctwa (spędzanego m.in. na Przystanku Jezus) po wkraczanie w wiek męskich klęsk („koegzystencja mężczyzny i jego penisa”), bawi, ale też komplikuje się na skutek codziennych zmagań – szczególnie z rodziną, rówieśnikami i... „samicami”.
01 Jun 2007 by Tomasz Charnas

RITA FEST no. 1 – „Atak czasopism”
[Aktualności - zaproszenia]
Młode pisma literacko-artystyczne
Wrocław, 4–6 czerwca 2007


Redakcja „RITY BAUM” zaprasza na RITA FEST – pierwszy od 10 lat festiwal czasopism literackich we Wrocławiu. W ramach imprezy odbędzie się szereg paneli dyskusyjnych, w trakcie których uczestnicy mają nadzieję omówić najważniejsze problemy, związane z działalnością niskonakładowych pism literackich i artystycznych, dotyczące m.in. marketingu, polityki wydawniczej, kwestii światopoglądowych i politycznych, funkcjonowania w skali lokalnej i ogólnopolskiej.
Do udziału w dyskusjach zostali zaproszeni redaktorzy najważniejszych pism literackich, założonych w ostatnich dwóch dekadach, krytycy literaccy oraz redaktorzy debiutanci z ostatnich lat.
W ramach festiwalu odbędą się liczne imprezy towarzyszące, m.in. koncerty (Ziemia Planeta Ludzi, Ba-lan Soundystem, Brudne Dzieci Sida/Glebogryzarka P-45), Short Story Slam – konkurs na krótkie opowiadanie, performance i instalacje.
30 May 2007 by Tomasz Charnas

Tydzień ukraiński – Kraków
[Aktualności - zaproszenia]
CYKL SPOTKAŃ Z UKRAIŃSKIMI PISARZAMI

Wydawnictwo Czarne serdecznie zaprasza na spotkania z pisarzami z Ukrainy, gośćmi honorowymi tegorocznych Międzynarodowych Targów Książki.

Do Krakowa przyjadą:
– JURIJ ANDRUCHOWYCZ
(z okazji polskiej premiery książki Diabeł tkwi w serze),
– SOFIJA ANDRUCHOWYCZ
(autorka właśnie wydanego w Polsce tomu opowiadań Kobiety ich mężczyzn),
– TARAS PROCHAŚKO
(z okazji opublikowania książki Z tego można zrobić kilka opowieści).
19 May 2007 by Tomasz Charnas

<< Poprzednie 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 Następne >>