Słowacki BALLAdzista
[Aktualności - zaproszenia]
WIECZÓR SŁOWACKI: Balla – alchemik współczesnej prozy słowackiej

Spotkanie z pisarzem Vladimírem Ballą,
autorem tomu opowiadań
Niepokój,
rozmowa z tłumaczem książki, Jackiem Bukowskim
oraz
prezentacja wydawnictwa Koloman Kertész Bagala.

15 marca 2009 (niedziela) o godz. 19.00,
klub LOKATOR, ul. Krakowska 27.

Podpisujący się tylko nazwiskiem – Balla (1967), główny alchemik współczesnej prozy słowackiej, a w Polsce jeszcze mało znany, to niewątpliwie jeden z ciekawszych pisarzy współczesnych środkowej Europy. Opublikował sześć książek, które przysporzyły mu zarówno wielu wyznawców, jak i zagorzałych oponentów.
Jego opowiadania (powieści programowo nie pisuje) układają się w mroczną i pełną tajemnic, choć nie pozbawioną czarnego poczucia humoru, całość.
15 Mar 2009 by Tomasz Charnas

Inne słowa, inne znaki
[Książki - glosy, myśli]
Pascal Mercier, Nocny pociąg do Lizbony, przeł. M. Jatowska, Noir sur Blanc, Warszawa 2008

Deszczowy poranek w Bernie. Raimund Gregorius jak co dzień idzie do szkoły, w której od wielu lat uczy języków klasycznych. Na moście Kirchenfeld widzi piękną nieznajomą, szykującą się do samobójczego skoku… Wkrótce potem berneńskiemu nauczycielowi wpada w ręce książka portugalskiego autora, Amdeu de Prado. Pod wpływem tych dwóch okoliczności Gregorius, samotny intelektualista, w jednej chwili porzuci dotychczasowe uporządkowane życie: nieoczekiwanie, w połowie lekcji, wstaje i wychodzi ze szkoły. Nocnym pociągiem podąży do Lizbony, nie wiedząc, jakie tajemnice wyjawi mu to cudowne miasto. Jego przewodnikiem jest książka Portugalczyka, z którą nie rozstaje się ani na chwilę. Poruszony do głębi zawartymi w niej refleksjami Gregorius pragnie dowiedzieć się jak najwięcej o Amdeu de Prado. Podjęte prze z niego poszukiwania zaprowadza go do osób bliskich portugalskiemu pisarzowi. Dzięki ich wspomnieniom stopniowo ukazują się coraz inne fakty z życia tego zagadkowego człowieka, który, jak się okazuje, był także genialnym lekarzem i uczestnikiem ruchu oporu przeciw dyktaturze Salazara. Stanie się on dla Gregoriusa „złotnikiem słów”, mistrzem odkrywania nieznanych dotąd aspektów życia...
15 Mar 2009 by Tomasz Charnas

Melancholia podziwu
[Książki - glosy, myśli]
José Luís Peixoto, Puste spojrzenie, przeł. przeł. W. Charchalis, Prószyński i S-ka, Warszawa 2008

W bezimiennej, zastygłej w czasie portugalskiej wiosce życie toczy się z dnia na dzień, na pograniczu jawy i snu. José, pastuch, dowiaduje się, że jego żona ma romans z olbrzymem. Dwaj bliźniacy, złączeni opuszkami palców, zakochują się w siedemdziesięcioletniej wdowie. Mieszka tu także mistrz ciesielski i ślepa prostytutka, która zostaje jego żoną.
„Puste spojrzenie” to historia dwóch pokoleń mężczyzn i kobiet zmagających się z ciężkim życiem i bezlitosnym losem. Wciąż na nowo odgrywają swoje role w niekończącym się cyklu przemocy, zemsty i śmierci. Choć miłość jest w tym świecie luksusem, jest tu miejsce na czułość, nawet między najbardziej niezwykłymi kochankami.
Subtelny, ironiczny styl, wyraziste postacie, przejmująca atmosfera – „Puste spojrzenie” to coś więcej niż realizm magiczny. To poetycka, surowa opowieść o upływie czasu i niepojętym przeznaczeniu, o miłości, samotności i cierpieniu.
15 Mar 2009 by Tomasz Charnas

Portugalskie spojrzenie Mii Cuoto
[Książki - glosy, myśli]
Ostatni lot flaminga, PIW, Warszawa 2005 (80 Światów)
Naszyjnik z opowiadań, ISIiI UW–MHPRL, Warszawa 2008 (Biblioteka Iberyjska)
Taras z uroczynem, Świat Książki, Warszawa 2009 (Lemur)
Lunatyczna kraina, Karakter, Kraków 2010


Couto urodził się w rodzinie białych Portugalczyków w czasie, gdy Mozambik był kolonią tego kraju. Opublikował szereg powieści, zbiorów opowiadań oraz tomów poezji. W Polsce ukazały się 2 jego powieści: „Ostatni lot flaminga” i „Taras z uroczynem”, a także przeglądowy zbiór nowelistyczny „Naszyjnik z opowiadań”. Wkrótce trafi na półki „Lunatyczna kraina”.
Określany mianem „białego z czarną duszą” Mia Couto jest z zawodu biologiem i ekologiem ale całe jego dorosłe życie jest związane z literaturą i dziennikarstwem. Uwarunkowania historyczne (wojna domowa w latach 1962-1992) sprawiły, że osią tematyczną jego prozy są losy kraju i ludzi umęczonych wojenną zawieruchą. Nie jest to jednak proza czysto realistyczna, gdyż Mia Couto, zafascynowany miejscowymi tradycjami, wierzeniami i folklorem, tworzy własny, niepowtarzalny świat przedstawiony, zbudowany z konglomeratu elementów realnych, mitycznych i fantastycznych. Ważnym elementem niezwykłej prozy tego autora jest także język. Na bazie literackiej oraz zafrykanizowanej portugalszczyzny stworzył barwny, poetycki idiolekt, który doczekał się już własnego słownika.
15 Mar 2009 by Tomasz Charnas

AutobioEPIZODY
[Książki - glosy, myśli]
V.S. Naipul, Marionetki, przeł. M. Zborowska, Noir sur Blanc, Warszawa 2009

Marionetki, uznane w Anglii za najlepszą książkę roku 1968, to wielowarstwowa powieść, niby-autobiografia polityka-emigranta, jest dokonywaną z perspektywy czasu analizą własnej kariery - złudnych sukcesów i nieuniknionego fiaska - która w tym rejonie świata przebiega zawsze według określonego schematu.
Czterdziestoletni Ralph Singh – pochodzący z hinduskiej rodziny osiadłej na karaibskiej wyspie Izabela – próbuje dokonać bilansu dotychczasowego życia, spisując swoje wspomnienia w małym hotelu na przedmieściach Londynu. Studiując w Anglii, pragnie oderwać się od swoich korzeni i wtopić bez reszty w kulturę Zachodu, jednakże, mimo małżeństwa z białą kobietą, okazuje się to niemożliwe. Wybiera zatem powrót na rodzinną Izabelę. Początkowo daje się unieść gorącej atmosferze kraju, którzy świeżo uzyskał niepodległość, włącza się w życie polityczne, dochodzi nawet na pewien czas do wysokich stanowisk w rządzie, ale ten epizod, podobnie jak małżeństwo, kończy się porażką, a sam Ralph Singh ostatecznie pozbywa się złudzeń.
15 Mar 2009 by Tomasz Charnas

<< Poprzednie 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 Następne >>