„Twórczość” krytyczna. Glosa analityczna
[W CZASoPISMach]
„Twórczość” 2006, nr 7

Każdy jest powieścią – to motto prowadzi Janusza Drzewuckiego przez nową powieść Wiesława Myśliwskiego. Dlaczego? „Każdy z nas ma przecież swoją opowieść, swoją historię, historię swojego życia. Każda opowieść – także ta, którą chciałoby się skazać na przemilczenie, być może nawet ta najbardziej – domaga się opowiedzenia, a raczej wypowiedzenia”. Wnioskuję, że Drzewucki chciałby upomnieć się o ważność zaprzedanego na targowisku próżności słowa: prozaicznego zamiast prozatorskiego. Snuć narracje humanistyczne (zamiast spluwania wyrazami próżnego egocentryzmu), zapisywać ślady ludzkiej świadomości dziejowej, którą dałoby się zamknąć w historię osobistą...
22 Jul 2006 by Tomasz Charnas

ORATORium na śmierć zamiast życia
[Recenzje - poezja]
Marcin Siwek, Nekyja, Kraków 2006

Tegoroczny zbiór Siwka, Nekyja, stanowi kontynuację podjętych w debiutanckiej Fudze dłoni wątków oraz sprawdzania doznawanych środków poetyckiego wyrazu. Autor angażuje w swoją sztukę słowa wszystkie zmysły czytelnika, ma ambicję harmonijnie zespalać barwy, uczucia, czynności... Poszukuje bowiem istoty śmierci w synestezji, obłędnych wrażeniach, które są zamykane w „słowa” – „dopóki / się nie wykrwawią / do ostatniej litery”.
Chociaż wiele stron tomu zajmuje „zmartwiała” fizyczność, nie mamy tu do czynienia z turpizmem, „mięsem” Grochowiaka. Ciała, kadłuby, roz/rzucone kości i pióra, krew („masz / w ustach czarny // knebel skrzepu”) usta funkcjonują w poezji Siwka przede wszystkim jako odarte z jednostkowych emocji exemplum, przykładowa wizja kresu – przechodzenia żywej materii-podmiotu i przedmiotu w stan agonii…
17 Jul 2006 by Tomasz Charnas

Rozgrywki w „Czasie Kultury”
[W CZASoPISMach]
„Czas Kultury” 2006, nr 2 (Footboys & Girls)

Szał mundialowych rozgrywek ogarnął świat na przełomie czerwca i lipca. Boys & girls – którzy kochają lub nie znoszą futbolu – byli atakowani wieściami o sukcesach i porażkach drużyn ze wszystkich stron. Większość mediów z(a)rażała emocjonalnym kibicowaniem ulubieńcom… z większym lub mniejszym skutkiem. Do rozgrywek włączyła się też redakcja „Czasu Kultury”, wydając okolicznościowy numer pisma. Wśród zawodników ścierających się na łamach dwumiesięcznika wystąpili m.in. polscy pisarze i antropolodzy kultury, zespół krytyków literatury i sztuki oraz brazylijscy prozaicy. Wszystko po to, by pokazać starcie innych ciał i racji estetycznych, zwyciężyć w walce o czytelnika, a nie tylko widza – w okresie Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej 2006.
10 Jul 2006 by Tomasz Charnas

RozCZYTywANIE CIOTek z Lubiewa. Pean bezkrytyczny
[Książki - glosy, myśli]
Michał Witkowski, Lubiewo, Kraków 2005

Michał Witkowski stał się jednym z najgłośniejszych w 2005 roku prozaików młodego pokolenia. Dlaczego? Ze względu na lubieżność w działaniu pisemnym, manifestującym odmIeNNOŚĆ własną i dawanej twórczości. Napisał bowiem książkę dla ludzi: podzielonych świato(p)oglądowo, ale nowoczesnych, spragnionych wreszcie pozycji do czytania, a nie publicystycznej charakterystyki. Kryzys (tylko) medialnych tematów i skostnienie form prozatorskich nie mają zbyt wielkiego znaczenia dla świadomego odbiorcy. Któż nie lubi zręcznie napisanych powieści (?), które potrafią zabawić, ale też intrygować swoim wnętrzem zamazanym jak palimpsest…
08 Jul 2006 by Tomasz Charnas

W drodze przez Amerykański czyściec
[Recenzje - proza]
John Haskell, Amerykański czyściec, przekł. K. Jakubiak, Kraków 2006

Z jaką zagadkową sytuacją mamy do czynienia w niby-życiu bohatera Amerykańskiego czyśćca – podróżującego przez sfery pożycia cielesnego i duchowego? Mężczyzna „przegapił”, zataił w niepamięci/nieświadomości kraksę, w której zginął… wraz z żoną. Zauważył i odczuł tylko nagłe zniknięcie kobiety swojego życia, zmianę miejsca po-bytu.
Widać przeniosła się tam w kilka minut, jakie minęły od rozstania na parkingu przy szosie. Od tej chwili wypada Jackowi przypomnieć sobie kolejne etapy ich wspólnego bywania, związku oscylującego między niespokojnym erotyzmem, zmysłowością a szarością codziennych wrażeń, odczuć (nie zawsze w pełni zadowalających!). Zdesperowany – bo opuszczony – bohater szuka (w fikcji istnienia) prawdy o utraconej znienacka Anne.
05 Jul 2006 by Tomasz Charnas

<< Poprzednie 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 Następne >>