I ty możesz zostać feminist(k)ą
[Książki - glosy, myśli]
Michel Schneider, Marilyn, ostatnie seanse, przeł. J. Giszczak, Znak, Kraków 2008

Niezwykła i zaskakująca zarazem książka o tajemnicy Marilyn Monroe. Zaskakująca - bo ujawnia nieznane szczegóły z życia aktorki; autor korzystał między innymi z taśm, które Monroe nagrywała dla swojego psychoanalityka, cytuje jej nieznane dotąd listy (np. do Anny Freud). Z książki dowiemy się między innymi, dlaczego w filmach Marilyn mówiła szeptem, a także jak przygotowywała się na jedno z pierwszych spotkań z Kennedym...
Niezwykła - bo napisana w oryginalny sposób; nie jest to ani kolejna powieść, ani biografia, Schneider stworzył zupełnie nowy gatunek łączący elementy fikcji i dokumentu, dzięki czemu tekst czyta się tak, jakby oglądało się film - nic zresztą dziwnego; tłem książki jest Hollywood lat 50. i 60., a przez jej karty przewija się cała plejada znakomitości i gwiazd tamtego czasu (m.in. Truman Capote, Vladimir Nabokov, Clark Gable, Yves Montand).
Schneider, choć ukazuje nieznane fakty z życia Monroe, nie stosuje tanich chwytów ani nie ucieka się do sensacji. Książka napisana jest z dużą kulturą i klasą.
30 Jan 2009 by Tomasz Charnas

Coffee Heaven – ziarna prawdy
[Książki - glosy, myśli]
Aminatta Forna, Kamienie przodków, przeł. E. Horodyska, W.A.B., Warszawa 2008

Po śmierci dziadka Abie dziedziczy plantację kawy w Afryce. Przyjeżdża tam z Londynu, by odebrać spadek. Na podupadłej plantacji dziewczyna wsłuchuje się w głosy z przeszłości, przenosi w świat dzieciństwa. Pomagają jej w tym opowieści ciotek - Mariamy, Hawy, Serah i Asany - córek czterech z jedenastu żon dziadka. Kobiety, które dożyły już późnej starości, mówią o swoich marzeniach, po raz pierwszy wyrzucają z siebie dręczące je tajemnice, opowiadają o wstydliwych i bolesnych wydarzeniach. Ich losy dopełniają się wzajemnie, układają w historię rodziny, małej społeczności wiejskiej i całego narodu.
Powieść Aminatty Forny mieni się od barw, zapachów i dźwięków. Jest jak ogromny różnokolorowy patchwork, utkany z cierpienia i radości, ze zdrady i namiętności, z okrucieństwa i dobroci. Dla czytelnika to okazja do zagłębienia się w dzieje kontynentu o odmiennej kulturze i obyczajach, lecz – jak możemy się przekonać – o bardzo podobnym systemie wartości.
30 Jan 2009 by Tomasz Charnas

Czarny feminizm
[Książki - glosy, myśli]
DUMA AFR(OAMER)YKAŃSKIEJ KOBIETY: Alice Walker, Toni Morrison i Ken Bugul

Toni Morrison (1931) to pseudonim Chloe Anthony Wofford, amerykańskiej powieściopisarki i eseistki, z przekonań feministki. Jej powieści, poczynając od The Bluest Eyes do Pieśni Salomona wyróżniają się z uwagi na żywą wyobraźnię i doskonały warsztat pisarski. Najbardziej znaną powieścią Toni Morrison jest Umiłowana (Beloved) — na podstawie której nakręcono film w reżyserii Jonathana Demme, z udziałem Oprah Winfrey. W Polsce ukazały się też: Raj i Miłość.
W swoich powieściach Toni Morrison opowiada o doświadczeniach czarnoskórych kobiet wobec dyskryminacji rasowej. Jest członkinią zarówno the National Council of Arts jak i American Academy and Institute of Arts and Letters. Aktywnie wykorzystuje swoją pozycję w promowaniu artystów i publikacji innych czarnoskórych pisarzy.
W powieściach charakteryzujących się siłą wizji literackiej i poetyckich wartości Morrison przedstawia najważniejsze problemy amerykańskiej rzeczywistości.
(z werdyktu noblowskiego)
20 Jan 2009 by Tomasz Charnas

Ten w lustrze to niestety ja
[Książki - glosy, myśli]
Gerard Clarke, Truman Capote. Biografia, przeł. J. Mikos, PIW, Warszawa 2008 (Oto człowiek)

Amerykański dziennikarz i pisarz Gerald Clarke zasłynął jako autor znakomitych portretów pisarzy, aktorów i reżyserów, a także wywiadów z nimi. Ma w swoim dorobku dwie bestsellerowe biografie: spolszczoną i rewelacyjnie wydaną przez PIW „Capote. A Biography” (wyd. oryg. 1988) oraz „Get Happy. The Life of Judy Garland” (2000). Jest także redaktorem tomu listów Trumana Capote'a „Too Brief a Treat” (2004), którego ludzkie, aczkolwiek pisarskie oblicze polscy czytelnicy mieli okazje poznać z tomu wywiadów Lawerence'a Grobla.
Capote był postacią niezwykle barwną, człowiekiem o piekielnej inteligencji i słabej woli. Jako pisarz dążył do najwyższego ideału, ale jako człowiek zmierzał do destrukcji. Jego życie to nie tylko twórcze skupienie, ale także intensywne przyjaźnie, homoseksualne miłości, podróże, przyjęcia, skandale, procesy sądowe oraz nałogi. Gerald Clarke zaczął pisać swoją książkę jeszcze za życia Capote'a. Odbył z nim dziesiątki rozmów, przeprowadził kilkaset wywiadów z niemal wszystkimi ludźmi, którzy go znali. „Clarke wie o mnie więcej niż ja sam” – twierdził bohater tej biografii.
20 Jan 2009 by Tomasz Charnas

The Love Race Against Racism
[Książki - glosy, myśli]
Czarno na białym: po-wieści

Jednym z najważniejszych tematów pisarstwa Coetzee'ego jest dziedzictwo apartheidu i szerzej - temat dyskryminacji, rasizmu i przemocy. Pisarz debiutował w 1974, ale międzynarodowy rozgłos zyskała dopiero jego powieść „Czekając na barbarzyńców”. Pierwszego Bookera dostał w 1983 za „Życie i czasy Michaela K.”. Pisarz z RPA dostał też w 1999 roku Bookera za „Hańbę”. W 2008 roku wyświetlano ekranizację „Disgrace” w reżyserii Steve'a Jacobsa, z Johnem Malkovichem w roli głównej (Davida Lurie'ego)...
Trudno uwierzyć, że koneser kobiecych wdzięków i wielbiciel poezji romantycznej częściej doświadcza nudy niż miłości. David Lurie, dwukrotnie rozwiedziony pięćdziesięciodwuletni profesor literatury na uniwersytecie w Kapsztadzie, świadomie burzy swój święty spokój. Nawiązuje romans z młodziutką studentką i wkrótce potem, zaskarżony przez nią, traci pracę i szacunek otoczenia. Wizyta u córki Lucy i zmiana trybu życia ujawniają, że nie potrafi znaleźć wspólnego języka z innymi. Nie radzi sobie też z poczuciem winy za tragedię, która spotkała Lucy. W końcu każde z nich będzie musiało znaleźć własny sposób na to, jak żyć z piętnem hańby.
20 Jan 2009 by Tomasz Charnas

<< Poprzednie 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 Następne >>