Czuli barbarzyńcy
[Książki - glosy, myśli]
Daniel Pennac: Jak powieść, Szanowne dzieci

Jeden z najbardziej błyskotliwych i oryginalnych współczesnych pisarzy francuskich należy do pokolenia, które przeżyło buntowniczy entuzjazm 1968 roku, a potem gorzkie rozczarowanie. Imał się różnych zawodów; pisywał eseje socjologiczne i pracował fizycznie. Dużo podróżował. Wreszcie zaczął wykładać literaturę francuską w renomowanym paryskim liceum.
W roku 1985 debiutował powieścią "Wszystko potworów", dwa lata później wydał następną powieść z tymi samymi bohaterami - "La fee carabine", utrzymaną w konwencji humorystycznego kryminału. W 1989 roku "Mała handlarka prozą", trzecia część cyklu o rodzinie Malaussene'ów, stała się największym sukcesem wydawniczym we Francji, a autorowi przyniosła międzynarodową sławę. Została uhonorowana prestiżową nagrodą literacką Prix Inter, a prezydent Akademii Goncourtów nazwał ją szansą dla literatury francuskiej.
W 2007 roku Daniel Pennac został laureatem Prix Renaudot. Francuza nagrodzono za powieść "Chagrin d'ecole".
01 Jun 2009 by Tomasz Charnas

Czytelmaniacy, nie lękajcie się!
[Książki - glosy, myśli]
Niccolò Ammaniti po polsku

Włoski pisarz ma na swoim koncie powieści, opowiadania, nowele, słuchowiska radiowe, scenariusze, artykuły, komiksy. Na podstawie jego fabuł powstało kilka filmów, w tym hollywoodzki „Gone Bad”. Książki tego urodzonego w Rzymie autora wydano dotychczas w 44 krajach. Najgłośniejszym jego tekstem jest przeniesione na duży ekran „Nie boję się” wyróżnione Premio Viareggo w 2001 r.
Najnowsza, sfilmowana już, książka Ammanitiego „Jak Bóg przykazał” wygrała Premio Strega 2007, jedną z najbardziej znanych włoskich nagród literackich. Dotychczas w przekładzie na język polski ukazały się też: „Bagno”, „Ostatni sylwester ludzkości”, „...zabiorę cię ze sobą”.
Bohaterowie Ammanitiego to ludzie jak ci obok nas. Autor „Jak Bóg przykazał” bardzo umiejętnie pokazuje prozę świata, jego pospolitość oraz wychwytuje dynamikę rzeczy, za sprawą której banalne i pozornie nieszkodliwe sytuacje oraz postaci degenerują i zamieniają dotychczas monotonne życie w prawdziwe piekło.
01 Jun 2009 by Tomasz Charnas

Włoska robota
[Książki - glosy, myśli]
– Roberto Saviano, Gomorra. Podróż po imperium kamorry, tłum. i posł. A. Pawłowska-Zampino, Czytelnik, Warszawa 2008
– Erri de Luca, Montedidio, przeł. M. Wyrembelski, W.A.B., Warszawa 2009


Montedidio, w wolnym przekładzie: Góra Pana, uboga dzielnica Neapolu. Trzynastoletni chłopiec uczy się zawodu stolarza, miłości przez podwójne „m” (ammore), sztuki rzucania bumerangiem – i dorosłego życia. Wieczorami pisze pamiętnik na rolce papieru. Po włosku, w języku wolnym od zgiełku dialektu, notuje zasłyszane historie, portretuje otaczających go ludzi, spisuje codzienne zdarzenia. Opowieści Rafaniella, ocalałego z Holokaustu szewca, który z dobrego serca naprawia buty biednym, i któremu w garbie rosną skrzydła; śmierć matki i rozpacz ojca; dramat Marii – ślicznej sąsiadki molestowanej przez właściciela kamienicy.
Chłopak wkracza w życie bez instrukcji obsługi. Dorastanie wiąże się nieuchronnie z poznaniem śmierci, a niewinne uczucie musi się zmierzyć ze smutną rzeczywistością. Opowieść chłopca pełna jest fantastycznych, ale i bardzo dramatycznych zdarzeń, przekazywanych z werwą i dziecięcą naiwnością. Książka świetnie oddaje koloryt Neapolu, odzwierciedla też mentalność i religijność ludzi południa. Ta prosta historia, niosąca ze sobą niezwykły ładunek emocjonalny, jest próbą zrozumienia świata i jednocześnie wyzwolenia się od jego podłości.
01 Jun 2009 by Tomasz Charnas

Chłopaki z Baiut
[Aktualności - zaproszenia]
Bracia Florianowie, starszy Filip i młodszy Matei, w KRK

Czarne i Rumuński Instytut Kultury
serdecznie zapraszają na krakowskie spotkanie
z Filipem Florianem i Mateiem Florianem,
autorami książki „Starszy brat, młodszy brat”.

22 maja (piątek), godz. 19.00
Cafe Szafe, ul. Felicjanek 10
Spotkanie poprowadzi Szymon Kloska.

„Băiuţeii” to opowieść o cudownościach dzieciństwa, o najważniejszych meczach świata granych pod trzepakiem, o pierwszych ciasnych lakierkach, wymyślonych przyjaciołach znalezionych w słoiku z musztardą, o podjazdowej wojnie z sąsiadami, którym sika się do kwiatów, o mordowaniu pilniczkiem znienawidzonych lalek, o niepodległościowych bitwach w piaskownicy i uprzykrzonych towarzyszkach nauczycielkach z falującym biustem.
Piękny dwugłos braci, którzy z humorem i wielką miłością opowiadają o swoim dzieciństwie w Bukareszcie, przywracając nam smak naszych własnych wspomnień.
22 May 2009 by Tomasz Charnas

Queerowy maj
[Aktualności - zaproszenia]
Kultura i Tolerancja z marszu

Od 15 do 17 maja w Krakowie trwa festiwal „Queerowy Maj”. Będą to trzy dni wypełnione szeregiem wydarzeń towarzyszących krakowskiemu Marszowi Tolerancji. Skupione są one wokół kilku tematów – problematyki dyskryminacji osób nieheteroseksualnych, edukacji seksualnej oraz obecności i aktywności osób LGBTQ w przestrzeni publicznej. Będą też okazją do afirmacji różnorodności i wrażliwości środowiska LGBTQ.
„Queerowy Maj” ma przyczynić się do integracji krakowskiej społeczności LGBTQ i trwałego umiejscowienia w przestrzeni miasta święta różnorodności. Głównym zamiarem jest dotarcie do mieszkańców Krakowa oraz zaproszenie ich do dialogu na temat otwartości i tolerancji wobec osób LGBTQ. Festiwal powstał dzięki współpracy osób i organizacji o różnorodnym profilu i obszarze działań.
W 2009 roku, po raz pierwszy, Marsz Tolerancji został oddzielony od festiwalu Kultury Dla Tolerancji. Marsz, z wydłużoną trasą i obudowany wydarzeniami towarzyszącymi, przybiera formę festiwalu. W programie: pokazy filmowe, warsztaty, wieczorne party, występ drag king, panele dyskusyjne oraz imprezy sportowe.
16 May 2009 by Tomasz Charnas

<< Poprzednie 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 Następne >>