Black or White
[Książki - glosy, myśli]
Rafał Pankowski, Rasizm a kultura popularna, Trio, Warszawa 2006

Autor zjawiskowego i niepowtarzalnego w dorobku polskich naukowców tomu „Rasizm a kultura popularna”, Rafał Pankowski (1976), studiował politykę, filozofię i ekonomię na Uniwersytecie Oksfordzkim oraz nauki polityczne na Uniwersytecie Warszawskim. Doktorat w dziedzinie socjologii kultury uzyskał w Instytucie Stosowanych Nauk Społecznych UW. Opublikował także książkę „Neofaszyzm w Europie Zachodniej. Zarys ideologii” (1998), drukował liczne artykuły na temat ksenofobii i rasizmu w Polsce i za granicą. Zastępca redaktora naczelnego pisma „Nigdy Więcej”, członek zarządu UNITED for Intercultural Action – europejskiej sieci antyrasistowskiej z siedzibą w Amsterdamie. Pracuje jako ekspert-konsultant w Departamencie Tolerancji i Niedyskryminacji Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie.
Praca naukowa z publicystyczno-polemicznym zacięciem, jaką stanowi Rasizm a kultura popularna, zyskała popularność wśród zainteresowanych tematyką multikulturowości, studentów nie tylko kulturoznawstwa i rekomendacje akademików...
05 Jan 2009 by Tomasz Charnas

W czerni i w bieli
[Recenzje - proza]
Christopher Wilson, Ballada o Lee Cottonie, przeł. M. Potulny, Niebieska Studnia, Warszawa 2007

Lee Cotton przyszedł na świat w stanie Missisipi w 1950 roku. Był synem czarnoskórej Amerykanki i białego jak śnieg islandzkiego marynarza - czarnym chłopcem o bladej skórze i włosach blond. Wychowany w murzyńskiej społeczności chłopak trafia do armii i doznaje tam nieszczęśliwego wypadku. Uszkadza w nim samochód wojskowy i rani swoje krocze. Na amen. Dzięki lekarzowi eksperymentatorowi z US Army został operacyjnie przemieniony w kobietę, zachowując męski umysł i skłonność do dziewczyn. Po zmianie płci stał/a się zatem Lee... homoseksualistką. Nie poprzestaje na tym ucieleśniony ideał dziecka rodzonej matki i chirurga plastycznego.
Z wiekiem bohater/ka przechodzi kolejne metamorfozy, wstrząsy prywatne i w bogatym życiu towarzysko-zawodowym seksbomby fotografki. Dzięki nietypowym przemianom (szarżujące geny afroamerykańskiej matki sprawiają, że Cotton zostaje powabną mulatką kochającą kobiety), wrodzonym talentom, sprytowi i błyskotliwemu umysłowi robi karierę. Zdobywa cenne doświadczenia, którymi dzieli się z czytelnikiem: z bycia dyskryminowaną, prześladowaną, mordowaną, potępianą i... kochaną.
02 Jan 2009 by Tomasz Charnas

Wampy kampu
[Książki - glosy, myśli]
CAMPania. Zjawisko campu we współczesnej kulturze, pod red. P. Oczki, Wydawnictwo Krytyki Politycznej, Warszawa 2008 (Idee)

Co to jest camp? Czy camp to kicz? Czy może sposób myślenia? Odkąd Susan Sontag napisała głośny esej „Notatki o kampie”, minęło ponad 40 lat, a pojęcie to stało się jednym z kluczy do opisu współczesnej kultury. Camp zdążył się zakademizować, skomercjalizować w licznych nurtach popkultury, stać modny, spowszednieć, zostać uznany za staroświecki, a nawet – jak powiadają niektórzy – umrzeć. Jednak nie w Polsce… Do dziś pozostaje on tutaj kategorią praktycznie nieobecną w dyskursie naukowym i świadomości estetycznej, a najczęściej zadawane pytanie dotyczące campu brzmi: co to właściwie jest? Na to właśnie pytanie stara się odpowiedzieć niniejsza książka.
„CAMPania. Zjawisko campu we współczesnej kulturze” przedstawia teksty młodych badaczy, którzy starają się zdefiniować lub redefiniować pojęcie campu. Opisują jego miejsce w literaturze, kinie i sztuce, zwłaszcza polskiej. Książka zawiera teksty teoretyczne, a także monograficzne eseje − o katolicyzmie, konsumpcji, queer.
02 Jan 2009 by Tomasz Charnas

Międzypłeć
[Książki - glosy, myśli]
Jeffrey Eugenides, Middlesex, przeł. W. Kurylak, Sonia Draga, Katowice 2004

Wiosną 1974 roku Calliope Stephanides, uczennica szkoły dla dziewcząt w Grosse Point, Michigan, odkrywa w sobie pociąg fizyczny do koleżanki z klasy, truskawkowej blondyny, namiętnej palaczki papierosów, przejawiającej wyraźne talenty aktorskie. Pasja, jaka rozwija się ukradkiem pomiędzy nimi - równolegle z brakiem dojrzewania u Callie - prowadzi tę drugą do podejrzeń, że jest inna niż reszta dziewcząt. W rzeczywistości jednak nie jest w ogóle dziewczyną. Wytłumaczeniem tego szokującego stanu spraw jest rzadka mutacja genetyczna - oraz pewna tajemnica - która ciągnęła się za dziadkami Callie od upadającego imperium tureckiego, poprzez Detroit za czasów prohibicji, przetrwała dni świetności Samochodowego Miasta, bunty na tle rasowym w roku 1967 oraz drugą migrację rodziny, do obcego kraju zwanego przedmieściami. Dzięki genowi Callie jest po części dziewczyną, po części chłopcem. I nawet chociaż epickie podróże genu się zakończyły, jej własna odyseja dopiero się zaczęła.
02 Jan 2009 by Tomasz Charnas

Całuski, cukiereczki i Ciacho (genderqueer)
[Recenzje - proza]
Mehmet Murat Somer, Zabójstwo Buziaczka, przeł. A. Polat, Prószyński i S-ka, Warszawa 2008.

Jak wyjaśniał wizytujący w Polsce Turek, pomysł na książki z cyklu Hop-Cziki-Yaya wziął się z chęci wypełnienia pewnej niszy na rynku literatury, ponieważ dotąd nikt jeszcze nie pisał o detektywie transwestycie.
Crossdresserzy krzątali się do tej pory jedynie po kartach powieści spolszczanego noblisty Orhana Pamuka. Wizytatorzy Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie mieli przedsmak transgenderycznej przygody literacko-performance'owej, wybierając się na spektakl Pułapka na myszy na tutejszej Małej Scenie. Przeniesiona na deski teatru za sprawą Olgi Lipińskiej powieść zaskakiwała na początku i w finale – rozmawiającą z publicznością królową kryminałów, Agathą Christie, w męskim ciele. Dlaczego? Akurat nie w tej sztuce autor/ka dokonuje mordu...
Somer także chciał odmienić wizerunek osób LGBTQ, którzy bywają traktowani jako obiekt drwin, podśmiewania się czy lekceważenia... albo przebierańcy i chore typki spod ciemnej gwiazdy, którym w głowie plugastwa i niegodziwości.
02 Jan 2009 by Tomasz Charnas

<< Poprzednie 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 Następne >>