Szwedzcy poeci w Krakowie i w Warszawie

Monograficzne wydanie „Studium” 2007, nr 3


Zapraszamy na spotkania promujące najnowszy numer dwumiesięcznika „STUDIUM”. Odbędą się one 5 i 7 grudnia, w Krakowie i Warszawie.


Zimowe wydanie „Pisma o nowej literaturze” zostało poświęcone młodej poezji szwedzkiej. To pierwsza w ostatnich latach tak obszerna prezentacja twórczości poetyckiej młodych Szwedów. Monograficzne wydanie „Studium” zawiera przekłady wierszy następujących autorów: Malte Perssona, Anny Jörgensdotter, Jenny Tunedal, Liny Ekdahl, Karla Larssona, Mary Lee i Martina Högströma. Dwoje ostatnich odwiedzi Polskę, by opowiedzieć o twórczości własnej i swoich rówieśników.


KRAKÓW

5 grudnia (środa)
godz. 19.00

MIEJSCE: klub LOKATOR, ul. Krakowska 27


W spotkaniu udział wezmą MARA LEE oraz MARTIN HÖGSTRÖM. Rozmowę z poetami szwedzkimi poprowadzi Ewa Sonnenberg – znana polska poetka, redaktorka pisma „Studium”.


WARSZAWA

7 grudnia (piątek)
godz. 19.00

MIEJSCE: księgarnia-kawiarnia TARABUK, ul. Browarna 6


Wieczór literacki z udziałem MARY LEE oraz MARTINA HÖGSTRÖMA. Spotkanie z autorami ze Szwecji poprowadzi warszawska poetka i krytyczka – Joanna Mueller.


* * *



O zaproszonych AUTORACH ze Szwecji


Mara Lee urodziła się w 1973 roku. Prowadzi kurs pisarski w Skandynawskiej Szkole Pisarzy na wyspie Biskops-Arnö. Wydała dwa tomy wierszy Kom (2000) i Hennes vård (2004), którymi zwróciła na siebie uwagę szwedzkiej krytyki. W sierpniu 2007 ukazała się jej pierwsza powieść zatytułowana Ladies. Obecnie pracuje nad nową książką poetycką. Mieszka w Sztokholmie.

Martin Högström jest poetą i grafikiem ze Sztokholmu. Pełni funkcję członka rady redakcyjnej czasopisma poetyckiego „OEI”. W swej pierwszej książce, Transfutura (OEI editör, 2005), wyróżnionej Katapultpriset (nagroda Szwedzkiego Związku Pisarzy za najlepszy debiut) zwraca większość uwagi na litery, typografię – niczym w poezji konkretnej. Akt widzenia odkrywa znaczącą rolę także w jego kolejnej książce Kommande industrilandskap (OEI editör, 2007), co w dużej mierze jest wpływem prac niemieckich fotografów Bernd & Hilla Becherów.