Niepokalani

Grzegorz Ojcewicz, Skazani na trwanie. Odmieńcy XX wieku w esejach Jarosława Mogutina, Portret, Olsztyn 2007


O KSIĄŻCE

Książka Ojcewicza układa się w fascynującą opowieścią o świecie niepokornym i wykluczanym. Eseje o esejach Jarosława Mogutina (z obszernymi fragmentami przekładów) to historia ludzi, którzy zostali uznani za buntowników, to historia tych, którzy dzięki swoim prowokacjom pokazują więcej, mocniej, których działania mają ogromną siłą rażenia. Ojcewicz, pisząc o Mogutinie, tworzy jednocześnie niezwykle interesujący obraz kultury alternatywnej. Bohaterem tej opowieści jest więc nie tylko młody rosyjski pisarz, ale też m.in. Jim Morrison, Oleg Kulik, Jean Genet, Dennis Rodman czy bitnicy. To historia tych, których nazwano odmieńcami, ale także tych, którzy – jak mamy w tytule – skazani są na trwanie. Bez nich bowiem świat stałby w miejscu.


OPINIE

„Praca Grzegorza Ojcewicza, jak się wydaje, zyskuje na tym, że Autor stroni od pseudonaukowej obiektywności opisu – jest badaczem dociekliwym, nie ukrywa swego zaangażowania i preferencji. Jego wiedza w zakresie literatury alternatywnej jest przeogromna. Przeto i sama praca stanowi niezwykle ciekawe w treści i formie studium; pobudza do głębokich refleksji filozoficzno-estetycznych, światopoglądowych, zmusza do zastanowienia nad kwestią najogólniejszą dla literaturoznawcy – co to jest sztuka, zwłaszcza co to jest literatura piękna i jakie są jej granice, zadania, funkcje i cele w naszych czasach?”.
(prof. dr hab. Jan Czykwin)


„[...] w obrazie Mogutina, gorszyciela i obscenicznego prowokatora, dostrzegamy wielkiego buntownika, kontynuatora buntowników romantycznych, walczącego ze złem tego świata, hipokryzją, fałszem, sztucznością w imię totalnej niezależności od wszelkiej ideologii, polityki, przemocy wypaczonych form religijności. Paradoksalnie, w sposób niezwykle przekonujący pojawia się tu obraz nonkonformistycznego moralisty, sięgającego po środki ostateczne w swojej totalnej walce ze złem”.
(prof. dr hab. Franciszek Apanowicz)


O AUTORZE

Grzegorz Michał Ojcewicz (1959) – absolwent Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Gdańskiego. Doktorat na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu - praca Sztuka tłumaczenia a problemy synonimii międzyjęzykowej (polskie przekłady utworów poetyckich Iwana Bunina). Kolokwium habilitacyjne na Uniwersytecie Śląskim w 2002 r. - monografia Epitet jako cecha idiolektu pisarza. Studium literaturoznawczo-leksykograficzne o twórczości poetyckiej Iwana Bunina (2002). Związany z Wyższą Szkołą Policji w Szczytnie; gdzie kieruje Studium Języków Obcych. Profesor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Ma w swoim dorobku ponad 220 publikacji. Autor m.in. Podstaw translatoryki (1991) oraz współautor i redaktor wielu słowników policyjno-prawniczych. Zajmuje się teorią i praktyką przekładu artystycznego, teorią literatury, historią literatury rosyjskiej XX i XXI wieku, kulturologią i współczesnymi nurtami alternatywnymi; buninolog.