Dziewłopcy i chłopczynki. Trans
[Książki - glosy, myśli]
Kazimierz Mrówka, Androgyn: rzecz o ontologii płci, Szczecin 2005 (Biblioteka „[fo:pa]”)

Androgyn, posługując się neologizmem, to „mężczyznokobieta”. Jest istotą, w której pierwiastek męski i żeński tworzą harmonijną jedność. Feministki mogłyby protestować, że na pierwszym miejscu pojawia się mężczyzna. Co prawda francuski pisarz Péladan ukuł pojęcie „kobietomężczyzny”, ale miało ono dla niego znaczenie pejoratywne. Mylił się.
Pragnie się zawsze czegoś. Androgynii nie ma, ale jest pragienie androgynii. Wydaję się, że w pewnych szczególnych chwilach, kobieta z mężczyzną mogą doświadczyć tej szczęśliwej jedności. A kiedy owe chwile przeminą, to i tak pozostają nie tylko jako wspomnienia, ale również dowód że androgynia jest możliwa.
10 Jan 2008 by Tomasz Charnas

Przełamać tabu
[Książki - glosy, myśli]
Mary Douglas, Czystość i zmaza. Analiza pojęć nieczystości i tabu, Warszawa 2007

Lektura obowiązkowa dla humanistów, antropologów, ludzi kultury i sztuki.

Niesamowita książka o rytuałach czystości, tabu wywoływanego przez tradycje kulturowe, religię i narzucone wzorce zachowań. Lektura obowiązkowa dla zainteresowanych sobą i ludźmi wokół. I nie trzeba być studentem antropologii, żeby pojąc zawartość, bo napisana jest przystępnym językiem, niemal opowiadaniem się stając!
Tom Mary Douglas (1921-2007) został wydany jako podręcznik w wakacje 2007, ale posłuży egzaminowanym i zainteresowanym obiektywną wiedzą kulturoznawczą.
31 Dec 2007 by Tomasz Charnas

Wszyscy TO robicie
[Książki - glosy, myśli]
Thomas Walter Laqueur, Samotny seks. Kulturowa historia masturbacji, Kraków 2006

Książka Laqueura to nie tylko rzetelna opowieść o historycznych zmianach w podejściu do problemu masturbacji – od Starego Testamentu po dzień dzisiejszy, czyli, jak głosi tytuł pierwszego rozdziału „Od Onanii do internetu” – ale także, jak przystało na przedstawiciela nowej szkoły historycznej, opowieść z filozoficzną tezą.
Autor dość krytycznie odnosi się do dzisiejszych, inspirowanych psychoanalizą emancypacyjną, projektów promocji masturbacji jako praktyki wyzwoleńczej i dobroczynnej, w której miałby się przejawiać pozytywny pęd do samorealizacji. Tak jak Foucault, skłonny jest twierdzić, że nadal pozostaliśmy „wiktorianami”, a więc formacją opętaną przez seksualność, którą postrzegamy nade wszystko w perspektywie autoerotyzmu. Książka ta jest jedyną tak poważną monografią problemu, znakomicie uzupełniającą się ze studiami Foucault na temat „historii seksualności”.
31 Dec 2007 by Tomasz Charnas

Niepokalani
[Książki - glosy, myśli]
Grzegorz Ojcewicz, Skazani na trwanie. Odmieńcy XX wieku w esejach Jarosława Mogutina, Portret, Olsztyn 2007

Książka Ojcewicza, profesora Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, układa się w fascynującą opowieść o świecie niepokornym i wykluczanym. Eseje o esejach Jarosława Mogutina (z obszernymi fragmentami przekładów) to historia ludzi, którzy zostali uznani za buntowników, to historia tych, którzy dzięki swoim prowokacjom pokazują więcej, mocniej, których działania mają ogromną siłą rażenia. Ojcewicz, pisząc o Mogutinie, tworzy jednocześnie niezwykle interesujący obraz kultury alternatywnej. Bohaterem tej opowieści jest więc nie tylko młody rosyjski pisarz, ale też m.in. Jim Morrison, Oleg Kulik, Jean Genet, Dennis Rodman czy bitnicy. To historia tych, których nazwano odmieńcami, ale także tych, którzy – jak mamy w tytule – skazani są na trwanie. Bez nich bowiem świat stałby w miejscu.
18 Dec 2007 by Tomasz Charnas

Baśka miała fajne korale
[Książki - glosy, myśli]
Michał Witkowski, Barbara Radziwiłłówna z Jaworzna-Szczakowej, Warszawa 2007

KSIĄŻKA DO CZYTANIA i SŁUCHANIA (audiobook)

W nowej pozycji Michała Witkowskiego groteskowa historia kariery i upadku właściciela lombardu, Huberta Z., staje się pretekstem do opowieści o przełomie lat 80. i 90. w Polsce, o przemianach ustroju i ludzkiej mentalności. Autor przypomina raczkujący polski kapitalizm, zapiekanki sprzedawane z przyczepy, akwizycję i podsycany przez prasę „mistycyzm” ostatnich lat XX wieku. W oczekiwaniu na mającą uderzyć w Ziemię kometę ludzie starają się jednak jakoś ułożyć sobie życie. Gdy za sprawą wchodzących na polski rynek zachodnich korporacji interesy zaczynają upadać, bogobojny bohater, natchniony cudownym widzeniem, postanawia udać się na pielgrzymkę do Lichenia. Trafia jednak zupełnie gdzie indziej, do pałacu bogatego mafiosa, który w jego życiu zaczyna odgrywać rolę analogiczną do tej, jaką Zygmunt August odegrał w biografii Barbary Radziwiłłówny...
05 Dec 2007 by Tomasz Charnas

<< Poprzednie 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 Następne >>