Co dalej jest?
[Książki - glosy, myśli]
Michał Palmowski, Przygody Hiszpana Dete, Kraków 2002
Michał Palmowski, Drugie stworzenie świata, Kraków 2003


Trudno nazwać Michała Palmowskiego (1975) tylko autorem prozy. Krakowianin jest doktorem filologii angielskiej, tłumaczem i wykładowcą akademickim. Do tej pory wydał mikropowieść peregrynacyjną Przygody Hiszpana Dete (Kraków 2002) i zbiór opowiadań Drugie stworzenie świata (Kraków 2003).
[...]
Groteskowość, cynizm i tendencje surrealistyczne mocno dały o sobie znać w tomie opowiadań z 2003 roku. Te zabawne i przerażające jednocześnie wycinki z „podrób rzeczywistości” (od bajek po fakty z życia pracownika banku) ukazały rozległość pomysłów młodego autora oraz luźne operowanie różnymi stylistykami.
25 Jun 2007 by Tomasz Charnas

Etapy poznania (Dariusz Pado)
[Książki - glosy, myśli]
Dariusz Pado, Radosław Wiśniewski, Raj/Jar, Nowa Ruda 2005
Dariusz Pado, Peryferie raju, Warszawa 2005 (Biblioteka Nocy Poetów)


Poezja Dariusza Pado próbuje uchwycić relacje między przeszłością a teraźniejszością, przenikanie się ich widzenia w świadomości osobnika przemierzającego czasy i przestrzenie – raz bliższe, raz dalsze. Warszawiak porusza kwestię doświadczenia zbiorowości, powstawania w niej drażliwych miejsc, o których mówić najtrudniej. Pado sprawdza możliwość szukania sensu opisanych już zaszłości na utartych szlakach mentalnych (co zwykle wiąże się z brakiem samodzielnego drążenia, badania uobecniających się śladów przynależności grupowej), ale próbuje też jednostkowego, mocno sprywatyzowanego mówienia o wchodzeniu na kolejne etapy poznania: własnego i cudzego życia.
25 Jun 2007 by Tomasz Charnas

Zaklęte światy
[Książki - glosy, myśli]
Aleksander Kościów, Świat nura, Warszawa 2006

Świat nura to jedna wielka zagadka, fabularna i metanarracyjna. Wzbogacił ją autor niezwykłym kodem językowym, autotematyzmem jako kluczem do powieści – pierwszym szyfrem do złamania „bytowej topografii”. Literackiej intrydze towarzyszą zaś: wątek miłosny, niepokojące spotkania, komplikujące trwanie i namysł wyrwy w pamięci. Wybrane ciągi zdań (płynących jak ledwo ogarniany strumień świadomości) i wydarzeń (pobyt u tubylców) tylko pozornie nie są związane z Arrlo. Jest to zależność oddana zanurzeniem postaci w konstrukcji świata przedstawionego. Odkrywanie podstępnych zamierzeń i narracyjnych mistyfikacji Kościowa zajmuje jednak sporo czasu. Czytelnik stopniowo znajduje kolejne tropy, jakby otwierał szkatułki, a w nich musiał odnaleźć sens intryg, fabuł, alternatywnych scenariuszy wydarzeń wokół osoby antykwariusza. Ujawnię tylko, że prawdopodobnie zafundowała mu je, tak samo jak czytelnikom, niejaka Padme Feugo...
15 Jun 2007 by Tomasz Charnas

Krok w krok
[Książki - glosy, myśli]
Maciej Sawa, rok $ roki, Olkusz 2006

Tytuł rok $ roki zaintrygował mnie. Sugeruje związek z rytuałami przejścia, robienia kroku do przodu (tu: samopoznania, czyli wiedzy subiektywnej) zamiast cofania się (w formule pustych roztrząsań wobec zasłyszanych czy sugerowanych przez innych kwestii). Przypomina nawet o kosztach tej transakcji symbolem waluty pomiędzy wyznacznikami początku i końca.
Topika przekraczania stanów ciała igrającego z duszą nie opuszcza wypowiedzi Macieja Sawy pomieszczonych we wspomnianym tomie. Co ważne, zestawienie w tytule rzeczownika liczby pojedynczej („rok”) i jego nieprawidłowej postaci w liczbie mnogiej („roki” zamiast „lata”) winien służyć jako ostrzeżenie: utwory z książki są rozpisane na dwa nie zawsze poprawne ani z pozytywnym wydźwiękiem współgrające ze sobą głosy. Będzie dochodziło do ponadjednostkowych napięć, targania i wyzywania się.
14 Jun 2007 by Tomasz Charnas

Premiera: Hubert Klimko-Dobrzaniecki, Raz. Dwa. Trzy
[Książki - glosy, myśli]
Hubert Klimko-Dobrzaniecki, Raz. Dwa. Trzy, Kraków 2007

O KSIĄŻCE
Powieść z czasów komuny: o młodych chłopcach, którzy poprzez terapeutyczną masturbację i akty łóżkowej inicjacji dorastają... Do sprzeciwu. Bo towarzyszą im wyklęte,

chociaż świadome i radosne: pedalstwo, ciociowatość lub kulturalne gejostwo, czasami metroseksualność i kult ciała.
Raz. Dwa. Trzy Huberta Klimko- -Dobrzanieckiego to z zaangażowaniem wysnute narracje o niekochanych dzieciach z krajowej legii patologicznych rodzin, powołaniu oraz zapis wyczynów i postaw antyklerykalnych. Zwierciadło minionej młodości, w której przegląda się katowana dogmatami niewinność. Znajdzie też w książce czytelnik szczerą opowieść emigranta, który po latach tłumaczy przyczyny swojego wyjazdu z homofobicznej, kościółkowej i pseudo- narodowościowej Polski.
04 May 2007 by Tomasz Charnas

<< Poprzednie 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 Następne >>