Homonarracje: prywatne a publiczne
|
Festiwal „Kultura dla Tolerancji” 2009 w KRK
Zapraszamy na spotkanie z cyklu „Queer Café”: „HOMONARRACJE”
19 kwietnia (niedziela), godz. 13.00 JCC – Centrum Społeczności Żydowskiej w Krakowie ul. Miodowa 24
Paneliści: Lidka Krawczyk i Wojtek Kubiak („genderqueer”), Marcin Wilk (Gender Studies), Dominika Buczak („Gejdar”).
Prowadzenie: Tomasz Charnas.
Panel „HOMONARRACJE” stanie się interdyscyplinarną kontynuacją zeszłorocznej „Homoliteratury”, którą podczas KdT prezentowali redaktorzy, dziennikarze, pisarz i działaczka LGBTQ. Tym razem z problemami definiowania i nienazywalnego – co tyczy się lesbijek, gejów, bi, trans i queer – zmierzą się zaangażowani czy wpisywani w nurt, ale wychodzący „poza płeć” i tworzący często „poza płcią” artyści, kuratorzy, dziennikarze i krytycy.
Artystyczny duet Lidka Krawczyk & Wojtek Kubiak dał się poznać ostatnio w queerowo-transowych projektach „genderqueer” i „Becoming”. Dziennikarz, genderowy krytyk i wykładowca Marcin Wilk regularnie pisuje o lekturach z wątkami LGBTQ. Dominika Buczak, dziennikarka i reportażystka, wraz z Mikiem Urbaniakiem przygotowała „Gejdar” – cenny tom szczerych rozmów o homoseksualności z polskimi gejami – przedstawicielami mniejszości w życiu prywatnym i/bądź publicznym. Prowadzący także tegoroczne spotkanie Tomasz Charnas, wieloletni redaktor Ha!artu, recenzent literacki i animator – ostatnio kręcący w KRK cykl „POCZYTALNIA”, regularnie angażuje się w projekty promujące homo/literaturę.
Zaproszeni ludzie od genderów – w teorii i w praktyce – opowiedzą o typach, składnikach i miejscu „homonarracji” w sztukach wizualnych, literaturze i w mediach. Wpisane zostaną one w konteksty życiowe i artystyczne, do tych drugich wprowadzą zresztą sami autorzy – twórcy wystaw, eksploracji dziennikarskich i innych form tekstowych. Paneliści dotkną problemów (re)konstruowania tożsamości w polskiej kulturze oraz prezentacji inności seksualnej – także jako proklamowanej homonormatywności – w debacie publicznej. Wielu wypowiedziom na temat kategorii i pojęć teoretycznych w konfrontacji z „dziejącym się” odgrywaniem ról płciowych, „płynnej” seksualności towarzyszyć będzie zapewne wnioskowanie, że punktem wyjścia do rozmowy pozostaje... doświadczenie. I to nie mylone z autobiografizmem.
* * *
„QUEER CAFÉ” to cykl spotkań mających charakter dyskusji, wykładów i prezentacji wokół zagadnień istotnych głównie dla osób „nieheteronarmatywnych”. Rokrocznie cieszą się one wielkim zainteresowaniem i gromadzą liczną publiczność. W „Queer Café” poruszane są kwestie związane z problematyką LGBTQ, do tej pory najsilniej obecną w dyskursie akademickim. Zapraszani paneliści – przedstawiciele świata sztuki, mediów, literatury oraz aktywiści społeczni – stawiają na rozmowę, próbują znaleźć inny język dyskusji, wyjść poza sztampowe tematy, „zgrane konwencje” i proste kategorie.
„Kultura dla Tolerancji” jest artystycznym festiwalem odbywającym się w Krakowie. Jego zadaniem jest umożliwienie polskiej publiczności kontaktu z najciekawszą sztuką queer ze świata i z Polski. Projekty festiwalowe celują w sztukę społecznie zaangażowaną, a także działalność akademicką – poświęconym zagadnieniom ważnym dla osób LGBTQ. Program festiwalu obejmuje wystawy, seminaria „Queer Café”®, warsztaty artystyczne, pokazy filmowe oraz imprezy klubowe. Tegoroczne gwiazdy to: Slava Mogutin, Laura Pawela, Richard Dyer, Agnieszka Holland, Travis Jeppersen, Andrzej Wajda.
Organizatorzy KdT zobowiązują się oddawać uczestnikom festiwalu ciałem i duszą, dzięki występności całego przedsięwzięcia. A wszystko to pod hasłem wyzwolenia SZTUKi DLA PRZYJEMNOŚCI:
Jesteśmy prostytutkami. Oddawanie siebie Wam, widzom, podglądaczom łasym na sprośności, jest czynem wysoce ulicznym. Wszak zalet i powabów mamy bez liku.
PROGRAM i szczegóły: www.tolerancja.org.pl. Katalog festiwalu: www.tolerancja.org.pl/katalog2009
* * *
Polecamy festiwalowe WYSTAWY
Slava Mogutin: „Lost Boys”
[Kurator: Łukasz M. Maciejewski]
Slava Mogutin to artysta, którego twórczość wyrasta z konfliktu kultury i historii. Jeden z czołowych fotografików znad rzeki Hudson wreszcie nad Wisłą. Wystawa monografii, którą przygotowaliśmy razem z Fundacją Pauza to europejska prapremiera jego kultowej serii „Lost Boys”. Oto świat, w którym nawet ciało ledwie pozostaje prywatne. Oto zagubieni chłopcy na surowym łonie Matki Rosji.
Slava Mogutin (1974), obecnie jeden z najważniejszych nowojorskich fotografów. Urodzony w syberyjskim Kemerowie w byłym Związku Radzieckim, zamieszkał w Moskwie w wieku lat czternastu. Pracował jako dziennikarz i wydawca w niekontrolowanej przez cenzurę niezależnej prasie. W swych artykułach krytykował dzikie przemiany ekonomiczne poradzieckiej Rosji za co ściągnął na siebie gniew nowych władz. Oskarżano go o „odchylenia od normy” i „propagandę patologii”. Wytaczano mu procesy i prześladowano. Mogutin wyjechał z Rosji w 1995 i z pomocą Amnesty International uzyskał azyl polityczny w USA. Osiadł w Nowym Jorku gdzie zaczął pracę jako fotograf i artysta. Jego zdjęcia wystawiano w wielu galeriach świata, m. in. Los Angeles, Londynie, Berlinie i Oslo.
Wernisaż: 16 kwietnia, godz. 20.00, Galeria Pauza, ul. Floriańska 18, II p., Kraków.
*
Laura Pawela: „Terrorismo Lesbico”
[Kuratorka: Anna Taszycka]
Laura Pawela na tropie nadchodzącej rewolucji dziewuszysk! Co kryje się za streetartowo zlesbijczonym resistance? Opór muralowy przed wciąż partriarchalnie grubiańskim samcem? W galerii/klubie Miejsce jedna z najciekawszych młodych polskich artystek, Laura Pawela, zaprezentuje serię swoich najnowszych fotografii wykonanych specjalnie dla festiwalu KdT. „Terrorismo Lesbico”, czyli argentyńska odyseja w poszukiwaniu twardych dziewczyn. Precz z machismo! Niech żyje butchismo!
Laura Pawela (1977) mieszka i pracuje w Warszawie. Należy do najciekawszych polskich artystek młodego pokolenia. Miała wystawy indywidualne m.in. w: Argentynie (2008: „Unfinished Histories”, Residencia Corazón, La Plata), Wielkiej Brytanii (2007: „Your Artist”, IMT Gallery, Londyn), Francji (2005: „Łazienka”, pracownia Centre Européen d'Actions Artistiques Contemporaines, Strasbourg) oraz w licznych galeriach w Polsce. Brała również udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych, m.in. poza Polską w Niemczech (2008: „Bewegte Stilleben”, Kunstverei, Poczdam), Australii (2007: „Manufactured”, Raw Spaces Gallery, Brisbane), Francji (2007: „Mutation”, FRAC Alsace, Selestat), Austrii (2006: „Eroticon”, CocaCola Gallery, Wiedeń), Rosji (2005: „Za Czerwonym Horyzontem”, Narodowe Centrum Sztuki Współczesnej, Moskwa), Japonii (2004: „A-21” Internetional Art Exhibition Osaka).
Wernisaż: 17 kwietnia, godz. 20.30, Miejsce, ul. Estery 1.
|
| |