„Wzruszam się tym, co napisałem”
[Aktualności - zaproszenia]
Z Michelem Houellebecqiem rozmawia Tomasz Charnas

Tomasz Charnas: Działa Pan jako pisarz i czytelnik. Te dwie „role osobowe” czasem przeplatają się, łączą ze sobą. Oficjalna funkcja zawodowa (autora czterech znanych na całym świecie powieści, kilku książek poetyckich i eseistycznych) przechodzi w czynność życiową. W wywiadach przyznaje Pan, że czytanie jest dla niego nawet ważniejsze niż własne pisanie. Intryguje mnie, w których momentach i dlaczego zwycięża jeden z nich: nadawca albo odbiorca tekstów, jakim sposobem „ten drugi” zostaje zepchnięty na boczny tor?

Michel Houellebecq: Znam pisarzy, którzy pisząc, mają tendencje do zawieszania swojej roli czytelnika i stają się w pełni pisarzami. Wydaje mi się, że w moim przypadku obydwie „funkcje osobowe”, role potrafią się przenikać. Gdy pojawia się groźba „zarażenia” lekturą, mogę sobie pozwolić na to, by być „zarażonym” tym, co czytam w danym momencie.
06 Jun 2008 by Tomasz Charnas

Pora poezji 3
[Aktualności - zaproszenia]
Festiwal w Krakowie: 28 maja-1 czerwca

Ruszyła kolejna edycja festiwalu Pora Poezji. Jednym z punktów programu jest premiera książki Johna Ashbery'ego pt. inne Tradycje i dyskusja wokół niej.
W książce autor próbuje za pomocą nowych języków krytycznych opisać twórczość pisarzy, których nie znajdziemy na mapie modernistycznej literatury. Ich projekty literackie rozwijały się z dala od głównego nurtu, w miejscach niedostępnych dla czytelników. Mimo marginalnej pozycji byli czytani i omawiani, ale zazwyczaj do interpretacji ich tekstów wykorzystywano bardzo tradycyjne narzędzia krytyczne. W tradycji polskiej również istnieją poeci, którzy nie weszli do oficjalnego kanonu. Są czytani w wąskich kręgach krytyków i teoretyków, ale ich poezja w zasadzie nie dociera do czytelników. Twórczość takich poetów jest traktowana jako osobliwość, z którą historia polskiej literatury musi sobie poradzić, co najczęściej oznacza, że ich wiersze umieszcza się w szufladce z napisem poezja hermetyczna i opisuje za pomocą tradycyjnych pojęć modernistycznych.
Czy istnieją inne tradycje krytyczne, do których można się odwołać, pisząc o tej poezji? Czy można o niej mówić za pomocą innych języków krytycznych (filozoficznych, politycznych, psychoanalitycznych, teologicznych)? Czy polska krytyka literacka jest gotowa na tak radykalną zmianę dyskursu? W jaki sposób tę zmianę wprowadzić? Oto najważniejsze pytania, które postawią uczestnicy panelu dyskusyjnego Inne tradycje krytyki.
30 May 2008 by Tomasz Charnas

Piotr Milewski – Polishman from New York
[Aktualności - zaproszenia]
Autor książki Rok nie wyrok w krakowskim klubie Pod Jaszczurami

5 maja (poniedziałek), godz. 18.00

Podczas ulicznej obławy na handlarzy narkotyków tajniacy zatrzymują korespondenta Radia Zet w Nowym Jorku, Piotra Milewskiego. Policjantka zakuwa dziennikarza w kajdanki i podrzuca mu torebkę cracku. Kołowrót absurdalnych zdarzeń sprawia, że Polak zostaje skazany za handel najgroźniejszą z „substancji kontrolowanych” na rok przymusowego odwyku w towarzystwie „zawodowych” kryminalistów, głównie Murzynów i Latynosów. W czasie terapii opisuje zderzenie dwóch kultur, języków oraz sposobów myślenia, prowadzące do dalszych nieporozumień i niedorzeczności, czasem zabawnych, czasem groźnych.
Rok nie wyrok to książka, której nie odważyłby się napisać żaden biały dziennikarz amerykański: niepoprawna politycznie, radykalna i mocna w słowach, a przede wszystkim prawdziwa. Przenikają się w niej mowa ulicy (język czarnego getta i jego polska adaptacja!), filozofia gangsta, seks, dragi i hip-hop – wszystko nieubarwione wideoklipową stylizacją MTV.
05 May 2008 by Tomasz Charnas

O miłości między Innymi
[Aktualności - zaproszenia]
9–15 maja, Kraków – przegląd filmów z motywami LGBT

Kino Pod Baranami i Goethe-Institut Krakau zapraszają na przegląd filmowy poświęcony mniejszościom seksualnym. Impreza odbywa się pod tytułem-hasłem O miłości między innymi.

Organizatorzy pragną przybliżyć widzom zagadnienie nieheteronormatywności, orientacji (homo)seksualnej w szerokim kontekście społecznym, kulturowym i historycznym. Różnorodny program przeglądu ma przeciwdziałać szkodliwym stereotypom przez wskazanie, że nie istnieje jedna wersja seksualności, ale jej rozmaite typy, indywidualne odmiany.
02 May 2008 by Tomasz Charnas

Czwartkowe rozbieranie do rosołu: HOMOLITERATURA
[Aktualności - zaproszenia]
Festiwal „Kultura dla tolerancji” w Krakowie: 24–27 kwietnia 2008

Wydawnictwo Korporacja Ha!art współdziała z fundacją Kultura dla Tolerancji, wzbogacając literacką odsłonę tegorocznego festiwalu. Impreza odbywa się pod hasłem Seksualność. Radykalizm. Rewolucja. Osoby związane z krakowską oficyną: Tomasz Charnas (redaktor i krytyk) oraz Michał Zygmunt (autor powieści New Romantic, redaktor pisma „DIK Fagazine”), szykują wraz z przedstawicielami organizacji LGBT 2-częściowy panel o książkach i autorach nurtu gej/les.

Część I
24 kwietnia 2008 (czwartek)
godz. 18.30
Dyskusja o polskiej i obcej literaturze gejowsko-lesbijskiej

Część II
24 kwietnia 2008 (czwartek)
godz. 20.30
Rozmowa o naczelnych tematach i składnikach narracji gej/les, „obowiązkowych” motywach LGBT w literaturze i w filmie, a także o form(uł)ach tekstowego homoerotyzmu.
Pokaz fragmentów filmu Nie mów nikomu – ekranizacji powieści Jaimego Bayly’ego (reż. Francisco J. Lombardi)
24 Apr 2008 by Tomasz Charnas

<< Poprzednie 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 Następne >>