Cała Polska czyta Joyce'a i Pereca

Bloomsday i perecomania w KRK


Czerwiec to dla literatury czas szczególny. W tym miesiącu osadzona jest akcja dwóch arcydzieł XX wieku: „Ulissesa” Jamesa Joyce’a (16 czerwca 1904 roku) oraz „Życia. Instrukcji obsługi” Georges’a Pereca (23 czerwca 1975 roku). Dla uczczenia obu tych literackich „jednodniówek” wydawca „Życia. Instrukcji obsługi” – Korporacja Ha!art, wspólnie z Czytelnią Liberatury Małopolskiego Instytutu Kultury oraz klubem Lokator, organizuje cykl imprez pod hasłem:

Cała Polska czyta Joyce’a,
cała Polska czyta Pereca
.


PROGRAM

Wtorek, 16 CZERWCA 2009 – BLOOMSDAY w Krakowie

* w klubie Lokator (ul. Krakowska 27)
od godz. 8.00 rano – całodniowa lektura „Ulissesa” Jamesa Joyce’a – wszystkich chętnych zapraszamy do udziału
godz. 20.15 – projekcja filmu opartego na powieści Joyce’a

* w Czytelni Liberatury przy Małopolskim Instytucie Kultury (ul. Karmelicka 27)

godz. 18.00 – Piotr Paziński oprowadzi po Dublinie z czasów Joyce’a (pokaz slajdów)
godz. 18.45 – Katarzyna Bazarnik opowie o paralelach między „Ulissesem” a „Życiem. Instrukcją obsługi” Georges’a Pereca

Wtorek, 23 CZERWCA 2009 – PUZZLE Z PEREKIEM

* w klubie Lokator (ul. Krakowska 27)

od rana – całodniowa lektura „Życia instrukcji obsługi” Georges’a Pereca pod dyktando konika szachowego – wszystkich chętnych zapraszamy do udziału
od godz. 20.30 – prezentacja najnowszego numeru „Mrówek w Czekoladzie”, zawierającego różne wersje słynnego opuszczonego rozdziału

* w Czytelni Liberatury przy Małopolskim Instytucie Kultury (ul. Karmelicka 27)
godz. 18.00 – spotkanie z tłumaczem Wawrzyńcem Brzozowskim oraz poświęcona Perecowi dyskusja panelowa z udziałem Jana Gondowicza, Grzegorza Jankowicza, Jacka Olczyka oraz Katarzyny Bazarnik i Zenona Fajfera, redaktorów serii Liberatura, w której ukazało się drugie, poprawione wydanie „Życia. Instrukcji obsługi”Lokatorzy czytają Joyce’a i Pereca

Kolejna porcja „Mrówek w czekoladzie” na horyzoncie!
Piszemy brakujący rozdział!

23 czerwca 1975 roku, tuż przed ósmą wieczorem trwa akcja „Życia. Instrukcji obsługi” Georges’a Pereca.
Z okazji drugiego wydania powieści krakowski klub Lokator (ul. Krakowska 27) oraz Czytelnia Liberatury przy Małopolskim Instytucie Kultury (ul. Karmelicka 27) organizują 23 czerwca 2009 roku

„Puzzle z Perekiem”

– cykl imprez poświęconych tej legendarnej książce.
W programie planowane jest m.in. spotkanie z tłumaczem Wawrzyńcem Brzozowskim i dyskusja panelowa z udziałem Jana Gondowicza, Grzegorza Jankowicza, Jacka Olczyka i redaktorów serii „Liberatura” – Katarzyny Bazarnik i Zenona Fajfera (Czytelnia Liberatury) oraz całodniowa lektura powieści pod dyktando konika szachowego (Lokator).

Przygotowywana jest również specjalna edycja wydawanych przez Lokatora „Mrówek w Czekoladzie”, związana tematycznie z arcydziełem Pereca. Chętnych do czynnego udziału w tym literacko-kulinarnym przedsięwzięciu uprasza się o opis jedynego miejsca, do którego w powieści autor nie pozwala czytelnikowi zaglądnąć. Mieści się ono w narożnej piwnicy po lewej stronie od holu wejściowego. Aby ładnie opisać, co się w tym miejscu kryje i kto jest jego tajemniczym właścicielem (bądź użytkownikiem), należy spełnić listę następujących przymusów:

długość rozdziału – minimum 1 strona formatu A4 czcionką 12 pkt, maksimum 12 stron
jakaś pozycja ciała
jakaś czynność
jakiś cytat
jakaś liczba
jakieś miejsce geograficzne
jakaś epoka
jakieś zwierzę
jakiś kolor
jakiś wiek i płeć
jakaś biżuteria
jakiś mebel
jakiś ubiór
jakaś lektura
jakiś obraz/dzieło sztuki
jakieś jedzenie
jakiś napój
jakiś kwiat
jakaś gra
jakaś muzyka
jakiś klub piłkarski
jakieś uczucie


nie jakiś, ale konkretny termin nadsyłania – do Bloomsday, czyli 16 czerwca (dzień akcji „Ulissesa” Joyce’a – innego arcydzieła XX wieku)

16 czerwca, podczas tegorocznych obchodów Bloomsday w Krakowie, Perec również będzie ważną personą. Poza całodniową lekturą „Ulissesa” (od godz. 8.00 rano w klubie Lokator), połączoną z degustacją baraniej nerki i prezentacją zrealizowanego w 1967 roku filmu na kanwie „Ulissesa” (o godz. 20.00), o godz. 18.00 w Czytelni Liberatury przewidziany jest krótki wykład Piotra Pazińskiego o Dublinie z czasów Joyce’a, połączony z prezentacją slajdów, oraz wystąpienie Katarzyny Bazarnik na temat paralel między Joyce’owskim „Ulissesem” a Perekowskim „Życiem. Instrukcją obsługi”.
Tym sposobem od wtorku 16 czerwca do wtorku 23 czerwca Polacy nie będą się musieli zajmować niczym innym, poza lekturą tych dwóch niezwykłych literackich „jednodniówek”. Zapanuje miłość i harmonia.